GALERİ: BİSEKSÜEL KADINLARA TEŞEKKÜR ETMEK İÇİN 10 NEDEN

Biseksüel kadınlar genelde “kararsız” olarak adlandırılmış kişilerdir. Lezbiyenler onlardan korkar, anneleri sonunda bir erkekle birlikte olacaklarını düşünür ve erkekler ise kadınlara olan ilgilerini ciddiye almaz.

Şahsen ben de biseksüel bir kadınla birlikte olduğum zaman “ya bir erkekle birlikte olmak isterse?”, “ya erkeklerle sevişmeyi özlediyse?” diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyordum. Fakat daha sonra anladım ki aslında beni başka bir kadın için terketse de üzücü olur. Sonuçta birisiyle ilişkiniz varsa cinsiyetiniz önemli değildir siz sadece “sevgili” statüsündesinizdir.

İnsanlar heteroseksüellik veya eşcinsellik gibi taraflardan birinin seçilmesini dayatıyor olabilirler, belki de birinin seçilmiş olması herkesi daha rahatlatıyordur. Ama biseksüel kadınlar ve erkekler vardır ve görünür olmaları önemlidir.

Benim gibi düşünen Pride.com’dan Katie Boyden, biseksüel kadınlara müteşekkir olduğunu 10 maddede açıklamış.

1. Her yerdeler. Gerçekten, her yerdeler

Çoğu araştırmaya göre toplumun yalnızca %3-4’lük bir kesimi eşcinsel insanları oluşturuyor. Bu yüzdelik dilim bile düşük aslında %20 civarlarında olması gerekli. Geriye kalan insanların neredeyse %50si biseksüel.

2. Tinder ve OkCupid’de eşleşmek için kadın arıyorlar

Artık tanışmak için biseksüel kadın bulmak eskisinden çok daha kolay. Online uygulamaların insanların nasıl tanıştığı ve aşık olduğunu değiştirmesi, LGBTİ’ler için de büyük bir değişiklik sağladı. Eskiden lezbiyen veya biseksüel bir kadınları ayırt etmek neredeyse imkansızken şimdi her Tinder sayfasında karşınıza çıkıyorlar. Tanıdığınız tüm lezbiyenlerle yatmış, sevgili olmuş veya arkadaş olmuşsanız başka bir yere bakmanıza gerek yok. Birçok güzel biseksüel ve lezbiyen kadın bu uygulamaları kullanıyor.

3. Genelde “L Word” muadili bir hayat yaşamıyorlar

Biseksüel kadınlar her yerde, farklı işlerde, her türden hayat standardında, bazen isterlerse erkeklerle birlikte olan veya kadınlarla birlikte olan (hatta evlenen, evet) ve küçük bir lezbiyen grup içinde yaşamayan insanlar. Eğer siz de şuan “The L Word” gibi herkesin birbirinin eski sevgilisi olduğu veya bir geçmişi olduğu küçük bir grupta yaşamıyorsanız şanslısınız. Tabii ki lezbiyen arkadaşlara sahip olmak kötü değil ama biseksüel arkadaş veya partnerlere sahip olmak (kişisel düşünce) dünyaya daha geniş bakılmasını sağlıyor. Ne olursa olsun bir kişinin daha çeşitli arkadaşlarının olması önemlidir. Gey ve lezbiyenler de bazen heteroseksüeller kadar diğerlerini unutabiliyor. Bu noktada biseksüeller arada köprü görevi görüp etiketlerimizin yaptığımız her şeyi tanımlamadığını gösteriyor.

4. Tek kelimeyle çok güzeller

Tabii ki çok güzel lezbiyenler de var. Önceki maddelerde dediğimiz gibi lezbiyenler lezbiyenleri tanıyor. Biseksüellerin ise sayısı çok daha fazla. Sayıya oranladığımızda da hoşlandığınız kadını biseksüeller arasından bulmanız daha muhtemel oluyor. Eğer kadınsı, uzun saçlı veya standart kadın güzelliğine uyan birini arıyorsanız biseksüellerde daha şanslısınızdır. Neden olduğunu bilmiyorum ama belki onlar erkeklerle de ilgi duyduğu için ve erkekler daha kadınsı sevdiği için mi öyleler? Veya belki de bazıları görünürde daha heteronormatif kurallara göre yaşadığı içindir? Bilmiyorum ama genel tecrübelerim bu yönde. Sakın yanlış anlaşılmasın sadece feminen kadınlar güzeldir diye bir kural yok, androjen veya maskülen kadınlar da çok seksi. Aynı şekilde biseksüeller de.

5. Heteroseksüel kadınlarda sevdiğiniz her şeydirler ama sizinle yatmak isteyen cesur gey bir tarafları da vardır

Lezbiyenler genelde cinsiyet normlarına karşı savaşa çok sabitlenmiş ve çoğu zaman tipik kadınlığın, feminenliğin nasıl harika şeyler olduğu bazen unutuluyor. Biseksüel kadınlar lezbiyenlere güzellik sırlarını öğretecek değil ama yine de hetero kadın özelliklerini taşıyorlar.

6. Yatakta çok iyiler


Kadınlara olan ilgilerini keşfettikten sonra yatakta istekli olup çabuk öğreniyorlar. Hetero kadınlardan farklı olarak yatakta verici, atak oluyorlar ve eşit oranda katılıyorlar ve her saniyesinin kayfini çıkartıyorlar. Erkeklerle de birlikte oldukları için stil çeşitliliği sağlanıyor ve bunun hakkında konuşabiliyorlar.

7. Cinsellikleri tüm dünyalarını kapsamıyor. Cinsellik etiketlerinin dışında insanlar görümeye eğilimliler


Lezbiyenler olarak genelde kocaman bir dünya olduğunu unutuyoruz. Ama biseksüel kadınlar hem heteroseksüel hem de eşcinseller arasında oldukları için daha geniş bir bakış açısıyla algılıyorlar. Kendilerini cinsellikleri dışında hobileri, işleri, milliyetleri vs gibi diğer şeylerle de tanımlıyorlar. Evet heteronormatif bir toplumsal obsesif baskı sonucu sanki lezbiyenlik en büyük kimliğimizmiş ve hayatımızın en büyük parçasıymış gibi düşündürtülüyor fakat (özeleştiri) bunun da ötesinde bakmamız ve her zaman sadece gey olmamamız lazım. Her zaman queer yazılar okuyup lezbiyen filmleri izliyordum fakat ben bir lezbiyen dışında daha birçok şeyim. Biseksüel kadınlar bunu hatırlamama yardımcı oldu.

8. Kesinlikle ailenizle iyi geçinirler


Biseksüel kadınlar hetero ve eşcinselliğin birlikte cisimleşmiş hali gibidir ve eğer anne babanız heteroseksüelse muhtemelen bir çok ortak konu bulacaklardır. Babanızla futbol muhabbeti yapabilir ve annenizle “baby shower” hakkında da sohbet edebilir.

9. Arkadaş olarak, sizi tamamen anlayarak (aşırı önyargılı olmadan) lezbiyen üzüntülerinize muhteşem yorumlar yaparlar


Hetero arkadaşlarımla ilişkilerimi konuşurken arada bir an oluyor ve bana nasıl tavsiye vereceklerini veya nasıl davranacaklarını bilemedikleri bir durumda kalıyorlar. Lezbiyen arkadaşlarımla konuşurken de herhangi bir şekilde anti-lezbiyen bir şey yapmış veya söylemiş olsam anında azarlanıyorum. Biseksüeller ise yargılamanın ne kadar sıkıcı olduğunu, kendi duygularına güvenmenin önemini hetero ve eşcinsel dünyasından görebiliyorlar.

10. Sizi bir erkek için terk etmeyeceklerdir


Gerçekten bir erkek için terk edilme sebebiniz 1- birlikte olduğunuz kişi aslında heterodur ve 2- bir erkeğin peşine düşmeden sizden ayrılmayacak kadar pisliktir. Gerçek biseksüel kadınlar kadınlarla olan ilişkiden oldukça tatmin olurlar. Bir şey eksikmiş gibi hissetmezler ve siz birlikte olduğunuzda erkek açlığı çekmezler. Size aşıklardır ve herhangi bir sorun olur da ayrılırsanız zaten sizden sonra kiminle birlikte olduğuna takılmamanız gerekir. Biseksüellik sadece iki cinsiyete de ilgi duymaktır, bunun monogami veya bağlılık veya ilişkilerle bir ilgisi yoktur.

Haber: Merve Engür