BOSTON GAY MEN CHORUS’UN TÜRKİYE İLE İMTİHANI

 

Boston Gay Man’s Chorus, LGBTİ Onur Haftası sırasında Zorlu PSM’de konser vereceğini duyurmuştu fakat homofobik gazetelerin nefret dolu yazıları ile hedef gösterdiği Zorlu PSM, konseri sessiz sedasız iptal etmişti. İptal edilen konserden sonra yetkililer, hazırladıkları bir video ile The Advocate’ta yaşadıkları deneyimleri paylaştılar. 

Konserin iptal edilmesinden sonra ilk defa ABD basınına konuşan Boston Gay Men’s Chorus yetkililieri, konu hakkında açıklamada bulundular ve deneyimlerini paylaştılar. Yetkililer, “Zorlu PSM’de performansta bulunma planımız Türkiye’deki İslami gazeteler tarafından gündem oldu ve bu gazeteler bize sapık dediler. Change.org’ta başlatılan bir kampanya ile konserimizin iptal edilmesi istenildi ve buna sebep olarak da Ramazan ayı gösterildi. Zorlu Psm’deki yetkililer bilet satışını askıya almaktan bahsettiler fakat kısa bir ‘hayır’ cevabı verdik kendilerine” dediler.

Grup isimlerinden ‘Gay’ kısmının çıkartılmasıyla ilgili bir talep geldiğini belirten yetkililer, “Aksiyon almanın konuşmaktan daha iyi olduğunu öğrendik. Zorlu PSM ile yaptığımız görüşmelerde grubumuzun adından ‘Gay’ kısmını çıkarmayacağımızı söyledik. Biz sıkılmadan ABD’de sivil haklar konusunda eşcinsel erkeklerden bir koro oluşturulmasının bir gelenek olduğunu söyledik” dediler.

Zorlu PSM’nin konserlerini iptal etmelerinden sonra Boğaziçi Üniversitesi’nden destek aldığını söyleyen koro üyeleri, “Konserimizi 5 hafta kala iptal ettiler ve 110 koro üyesini kaldırabilecek bir sahneyi bulmanın ne kadar zor olabileceğini düşünürken Boğaziçi Üniversitesi’nde bulunan LGBTİ öğrenciler bize bir alan önerdiler. Bu açıkçası en iyi çözüm değildi fakat yapabileceğimizin en iyisi de buydu” dediler.

2005 yılında Polonya’da da verecekleri konserde protestolarla karşılaştığını hatırlatan koro üyeleri, “Bu sefer aptalca davranmayıp özel güvenlik kiralama yolunu seçtik ve ABD yetkililerini konu hakkında haberdar edip güvenlik önlemlerini aldık. Konsolosluk, bizim adımıza yetkililere bir bildiri gönderip durumdan bilgi sahibi olmalarını sağladı” dediler.

İstanbul’da konser vermeyi başarabildiklerini söyleyen koro üyeleri “5 bin kişilik bir konser vermeyi başarabildik. Ve Türkiye’de çok tutkulu bir LGBTİ aktivist grubu olduğunu gördük. Müslüman bir ülkede LGBT kültürü olduğunu hissetmek dahi çok güzeldi” ifadelerini kullandılar.

İşte Boston Gay Men’s Chorus’un bu konuyla ilgili paylaştığı video: