BOYSAN, ZELİŞ VE MERT ÖLÜM YILDÖNÜMLERİNDE ANILACAK

Geçtiğimiz yıl, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde meydana gelen trafik kazası nedeniyle aramızdan ayrılan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün danışmanı, LGBTİ+ aktivisti Boysan Yakar, LGBTİ+ aktivisti-feminist Zeliş Deniz ve Mert Serçe 5 Eylül Pazartesi günü, İstanbul’da anılacak.

Boysan Yakar’ın Elmadağ’da bulunan ve ailesi tarafından STK’ların kullanımına açılan “Boysan’ın Evi”nde gerçekleştirilecek buluşma 18:00’de başlayıp 21:00’de son bulacak.

Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan altı duruşma neticesinde, beş masum insanın ölümüne sebep olan kişi 10 yıl hapis cezası ile hüküm giydi.

İyi halden dolayı cezası 8 yıl, 4 aya düşürülen şahıs, 9 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Oğlunu “LGBTİ+ aktivisti, insan hakları ve doğa savunucusu, cesur yürek, devrimci ve en önemlisi ailemizin gururu ve onuruydu” cümleleriyle anlatan Hakan Yakar davayla ilgili şu bilgileri verdi: “Yargıtay’ın vereceği karara göre infaz edilip / edilmeyeceği belli olacak. Süreç devam ediyor. Ayrıca maddi manevi tazminat davası da açıldı. Sonuçta kanunlar bir kişinin hayatına karşılık iki yıl ceza takdir ediyor. Türkiye’de maalesef insan hayatı çok ucuz. Boysan, Zeliş ve Mert gibi gidenlere selam olsun. Çocuklarımızın yolları ışık, oradaki mekanları cennet olsun.”

boysanzelismert

Kaynak: Sanatfilan