”BOYSAN’IN EVİ” LOGOSUNU ARIYOR

5 Eylül 2015 tarihinde, bir trafik kazası sonucunda hayatlarını kaybeden, LGBT aktivistleri Boysan Yakar, Zeliş Deniz ve Mert Serçe’nin izinden, Boysan Yakar’ın evi ihtiyaç duyan dernekler, sivil toplum kuruluşları ve öğrenci kulüpleri için kapılarını açıyor. 

Boysan Yakar, Zeliş Deniz ve Mert Serçe’nin anısıyla, yaşayan kolektif bir çalışma alanına dönüşen Boysan Yakar’ın evi için bir logo tasarım yarışması düzenleyen yakınları, 23 Aralık tarihine kadar yapılacak logo başvuruları arasından seçilen logo ile Boysan’ın Evi’ni bir kolektif çalışma ve yaşam alanı olarak faaliyete geçirmeyi planlıyorlar. Boysan’ın evi mekan komisyonunun bizlere bir mektup ile ilettiği bu haberi ilk ağızdan sizlere ulaştırmak için, mektubu birebir yayınlıyoruz…

”5 Eylül 2015 günü, üç dostumuzu ve yol arkadaşımızı bir trafik kazasında kaybettik; Boysan Yakar, Zeliş Deniz ve Mert Serçe. Bu arkadaşlarımız bizlere mücadeleyi, cesareti, seçilmiş bir aile kurmayı, kolektif bir yaşamı ve paylaşmayı öğretmişti. Onların bizlere öğrettiklerini unutmadık; kurdukları hayalleri, ördükleri bağları yaşatmaya çalışıyoruz. Boysan’ın yıllarca yaşadığı, arkadaşlarını ağırladığı ve ihtiyacı olanlara kapısını açtığı yuvası, şimdi Boysan’ın Evi adıyla alan isteyen dernekler, sivil toplum kuruluşları, öğrenci kulüpleri için kapılarını açıyor.

 

Bu açık alanda sergiler yapacağız, film izleyeceğiz, atölyeler düzenleyeceğiz, şarkı listeleri yapıp dinleyeceğiz. Kentsel dönüşümün ve yükselen muhafazakarlığın yaşam alanlarımızı sınırlandırdığı, bizi mekansız bıraktığı bu günlerde burayı kolektif bir paylaşma, tartışma, üretme ve direnme mekanı olarak tekrar yaratmayı amaçlıyoruz. Boysan’ın Evi’nde hararetli toplantılar yapıp sonu tatlıya bağlanan madiliklere güleceğiz. Burada bir araya gelecek ve kaybettiğimiz arkadaşlarımızın mücadelesinden ilham alarak, dayanışmamızı büyüteceğiz. Boysan’ın Evi hepimizin katkısıyla devam edecek ve tıpkı eskiden olduğu gibi, hayatlarımızın bir parçası olacak. Bu evde edindiğimiz yeni anılar, Boysan, Mert ve Zeliş’le biriktirdiğimiz anılara eklenecek. Sıkışan hayatlarımızdan kaçıp burada nefes alacak, burada öğrenecek, örgütlenecek ve düşüneceğiz. Yeni arkadaşlar ve yoldaşlar edineceğiz. Boysan’ın Evi hepimizin emeği, katkısı ve fikirleriyle hayatımıza güzellikle dokunmaya devam edecek.”