BU DÜNYADAN NAİF BİR SAİT FAİK GEÇTİ

GZone Dergi yaşam yazarlarından Kaan Arer, Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık’ın biyografisini kaleme aldı.

Sait Faik’in eşcinsel olduğuna dair söylentileri, yine edebiyat dünyasından arkadaşlarının tanıklıklarının izinden araştıran yazının giriş bölümü aşağıda: 

“Orhan Veli’yle arkadaşları şiirin biçimini yenileştirirken, aynı yıllarda, Sait Faik de, sessiz sedasız, hikâyenin biçimini yenileştirmiştir.”

“Sait Faik, son döneminde dilediğini yazma özgürlüğünü gönlünce kullanmaya başlayınca, o zamana kadar açıkça anlatamadığı cinsel yönelimini, kimseyi umursamadan, hiçbir şeye aldırmadan, edebiyatımızda o güne kadar görülmemiş bir gözüpeklikle yazmaya başlar; artık bir tek eşcinselliği yazmak önemlidir onun için.”

Bir zamanlar Sait Faik de çocuktu

Sait Faik, 18 Kasım 1906 tarihinde, Adapazarı’nda dünyaya geldi. Babası kereste ve ceviz kütüğü ticareti ile uğraşan Mehmet Faik, annesi ise kentin ileri gelenlerinden Hacı Rıza Efendi’nin kızı Makbule Hanım’dır. Kurtuluş Savaşı yıllarında bir sene boyunca Adapazarı belediye başkanlığını yürüten babasına, hizmetlerine karşılık İstiklal Madalyası verildi. Sait Faik doğduğunda, kendisine Mehmet Sait ismi verildi ancak yazar, ismine babasının adını ekleyip Mehmet’i atarak Sait Faik adını kullanmaya başladı. Soyadı Kanunu çıktığında, kendi isteği ile Abasıyanık soyadını aldı.

Yazar, ilköğrenimini Rehber-i Terakki isimli özel okulda tamamladı. Bu okul yabancı dilde eğitim verdiği için, şehirde Gâvur Mektebi olarak anılıyordu. Sait Faik daha sonra, çocukluğunda “haşarı bir burjuva çocuğu” olduğundan bahsetmiştir. Abasıyanık’ın ilköğrenimi sırasında anne ve babası geçimsizlik sebebiyle ayrıldılar. Üç buçuk yıl süren ayrılık döneminde Sait Faik, babası ile birlikte kaldı. Rehber-i Terakki’yi bitirdikten sonra Adapazarı İdadisi’ne devam etti. 1920’de Yunan işgali sebebiyle eğitimine ara verdi.

BU ÖZEL DOSYAYA ERİŞMEK GZONE DERGİ’NİN “MAYIS 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…