BU KİTABIN KAHRAMANI BİR TRANS ERKEK: 7. KOYU RENK SEN

1992 doğumlu yazar Orflem Owoh  bir trans erkeğin iç dünyasını anlattığı ilk kitabı “7.Koyu Renk Sen” ile raflarda.

Yazarın KaosGL’ye verdiği röportajdan bazı soru ve cevaplar şöyle:

“7.Koyu Renk Sen” adlı kitabının doğuşuna kadar geçen zamanda Orflem, içinden geçtiği zaman yolculuğunda anlattığı birinci tekil şahsa ne kadar yakınlaşıp, ondan ne kadar uzaklaşmıştır? 

Ruhunda uyuyakalıp kimliğimi unuttuğum anların çokluğu kadar, onu hatırlamadan anlarımı karşıladığım zaman dilimleriyle bitirdim yolculuğu ve “7. Koyu Renk Sen” yolculuğu benim bitirdiğim ilk yolculuğum…

Yalnızlaştıkça kendine dokunan bir trans erkeğin, sonunu hazırlayan travmayı önceden kestirebilmiş midir ya da şöyle sorayım; bir yazar için bunu önceden kestirebilmek mümkün müdür?

Bir yazar için bunu kestirebilmek mümkün müdür, bilmiyorum ancak yazar olarak tanımlanmaktansa “yazan” olarak tanımlanmayı seçiyorum; yazan biriyim ben ve benim bakış açımda yalnızlaştıkça kendine dokunan bir trans erkeğin sonunu hazırlayan travmaya yaklaşması, yolculuğumla gerçekleşti. Harfler kelimelere, kelimeler cümlelere sarılıp seviştikçe küfürleşip itekledikçe birbirlerini; sona yürüdük ve son hiç beklemediğimiz anda çelme taktı bize o çok arzuladığımız son için cesareti verdi.

“Anlatımın akıcılığı kadar erotizmin hassasiyetini bu denli derin tutmuş olman oldukça hoşuma gitti.”  Orflem’e göre okuyucuya bir mastürbasyonu veya sevişmeyi anlatmak sade bir öpüşmeyi yaşatmaktan kolay mı, yoksa daha mı zordur?                   

Hayatın sessizliğini dinleyen herkese dokunmanın hissi başkadır. Hissedilmesi gereken anda hissedilmek, istenileni vermek ve bunu öngörmek anlamı sırtında taşıtan durum sanırım.

Aile kavramının eksikliği transseksüellerin hayatında, na-transseksüel insanların aile kavramından daha mı fazla önem taşır? Eğer öyle ise, yalnızlaşmak işte o noktada mı başlar?          

Sanırım bu sorunun cevabı olmamalı… O kadar çok fazla insanın hayatının sorusu ki cevaplayabilecek gücü kendimde görmüyorum.