BU SEMİNERİN GELİRİNİN TAMAMI NEFRET SALDIRISINA UĞRAYAN TRANS KADIN ASYA’YA GİDECEK #bizeşittirhepimiz

11 Mart 2021 tarihinde İstanbul Beyoğlu’nda kezzaplı saldırıya uğrayan trans kadın Asya’nın bir gözünde görme kaybı oluşmuştu. Asya’nın tedavisi devam ediyor ancak tedavi masrafları için bizler de #BizEşittirHepimiz diyerek ona destek olmak istedik.

GZone yazarlarından, eğitmen Azmi Recep Özdaş*’ın sunumuyla, 11 Nisan Pazar günü saat 15.00’te Zoom üzerinden “Türkiye Sinemasında Kuir Temsiller” seminerini düzenleyeceğiz.

*Aktivist, akademisyen ve sinema yazarı Azmi Recep Özdaş, doktora eğitimi kapsamında mekan sosyolojisi, sinema sosyolojisi, kuir mekan, kuir sinema ve bellek alanlarındaki çalışmalarına OTTO SUHR Institute of The Free University of Berlin’nde devam etmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Seminere katılım ücretli olup, kişi başı 50 TLdir. kayit@gzone.com.tr e-posta adresimize yollayacağınız katılım talebinize cevaben sizinle IBAN numarası paylaşılacak ve akabinde aynı e-posta adresine göndereceğiniz IBAN dekontunuza cevaben Zoom toplantımızın giriş bilgileri size sunulacaktır. Her e-posta bir katılım demektir.

Dayanışma yoksa neye yarar Kuir Sinema Allahaşkına? 

Filmler belli bir zaman ve mekanda üretilseler bile o zaman ve mekandan bağımsız olarak duygu üretmeye devam ederler. Çünkü filmlerdeki imajlar rüyalara benzerler. Onlar da aynı ruyalar gibi geleceğe dair fikirler verirler. Bu bakımdan filmlerden akan duygular azınlık belleği oluşturmakta onemlidirler.Zira azınlık bellekleri her an yeni dayanışma biçimlerini tetikler. 

Bu seminer dersi de 90’lı yıllarda çekilmis bazı yerli filmlere bakarak, filmografik ögeler aracılığıyla o dönemin Türkiyesinin sosyopolitik atmosferine odaklanacak. Hikayelerin geçtiği kuir mekanlar (Tarlabaşı, parklar ve hamamlar) ve kuir zamanlar (gece) uzerinden Türkiye sinemasındaki kuir temsilleri anlamaya çalışıp keskin cevaplar aramak yerine, belli hatları olan ama hep kendinden taşan sorular soracağız. 

Bu sorulardan baziları şunlar olacak; Kuir film nedir? Kuir film neye denir? Bir filmi yöntemiyle mi (montaj-anlatım), biçimiyle mi (renk-doku-yüzey) yoksa içeriğiyle mi kuir okuruz? Kuir okuma ne ise yarar, bize ne yapar? Hikaye mi, karakterler mi kuir imkanlar sunar ? Yoksa sinemadan bize kalan ve geleceği arayan ihtimaller midir bu kuir anlam? 

Daha da önemlisi; 

Bu seminer bahsi edilen temsillerin oluşturduğu görsel hafizamızın ve direniş belleğimizin ne tip yeni dayanışmalar inşa edebileceğini tartışacak. Bu yüzden de dersin tüm geliri bir süre once nefret saldırısına maruz kalan trans kadın arkadasimiz Asya’nın hastane ve tedavi masraflarına aktarılacak. Zira dayanışma yoksa neye yarar kuir sinema ? 

11 Nisan Pazar 15.00’te yapılacak bu seminer 3 saatlik tek oturumda gerçeklesecektir. Seminerden once aşağıdaki filmlerin izlenmesi beklenmektedir. Filmler Youtube üzerinden izlenebilir.

Dönersen Islık Çal, 1992, 

Hamam, 1997

Lola+Billidikid, 1999

Gece, Melek ve Bizim Çocuklar, 1994 

SEMİNERE KATILMAK İÇİN: Seminere katılım ücretli olup, kişi başı 50 TLdir. kayit@gzone.com.tr e-posta adresimize yollayacağınız katılım talebinize cevaben sizinle IBAN numarası paylaşılacak ve akabinde aynı e-posta adresine göndereceğiniz IBAN dekontunuza cevaben Zoom toplantımızın giriş bilgileri size sunulacaktır. Her e-posta bir katılım demektir.