BU SORUNUN CEVABI ÇOK ACI: #WhereisZelimkhanBakaev?

GZone Dergi yaşam yazarlarından Serhat Pabuççu, açık eşcinsel Çeçen popstar Zelimkhan Bakaev’in işkence edilerek öldürülmesine giden yoldaki gizem perdesini araladı. İşte bu yazı: 

23 Nisan 1992 doğumlu Zelimkhan Bakaev Çeçenistan Cumhuriyeti’nin başkenti Grozni’de doğmuştu. Çok küçük yaşlarda şarkı söylemeye başlayan Zelimkhan genç yaşına rağmen Çeçenistan Cumhuriyeti’nin ünlü müzik ve dans topluluğu olan Stolitsa’nın solistlerinden biri oldu.

Daha sonraları ünü Çeçenistan Cumhuriyeti dışına taşarak İnguşetya , Dağıstan ve sonunda Rusya’da popüler oldu. Zelimkhan Bakaev yaşamını Rusya’da sürdürse de Çeçenistan Cumhuriyeti’nin son yıllarda yürüttüğü anti-gay hareketinden kaçamadı.

6 Ağustos 2017’de kız kardeşinin düğününe katılmak için Grozni’ye giden Zelimkhan, 8 Ağustos tarihinde ortadan kayboldu. Görgü tanıklarının ifadelerine göre Çeçenistan Cumhuriyeti güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı.

Aynı gün Zelimkhan Bakaev’in telefonuna da ulaşım kesildi. 18 Ağustos gününe kadar oğlundan haber alamayan Malika Bakaev, Çeçenistan Cumhuriyeti güvenlik güçlerine kayıp şikayetinde bulundu ve İç İşleri bakanlığından oğlunun Moskava’ya doğru yol almakta olan bir trende olduğu bilgisi verildi.

Yapılan açıklamalara rağmen oğlundan hala haber alamayan Malika, 22 Ağustos tarihinde İnsan Hakları Konseyi’ne başvuruda bulunarak Çeçen İç İşleri Bakanlığı’ndan oğlunun gerçek durumuyla ilgili açıklama istedi. Daha sonraları 22 Eylül tarihinde ise ABD’nin de olaya el atmasıyla Rus Dış İşleri Bakanlığı’na bu olaya acil olarak müdahale edilmesi konusunda çağrıda bulunuldu.

Olay Dünya gündeminde ‘‘Where is Zelimkhan Bakaev?’’ hashtagiyle yankı bulmaya başlayınca 24 Eylül tarihinde Çeçenistan Cumhuriyeti şüpheli bir video yayınlayarak Zelimkhan Bakaev’in Almanya’da olduğunu iddia etti. Zelimkhan’ı birebir tanıyan kişiler tarafından videodaki kişinin asla o olamayacağı yönündeki söylemleri üzerlerine, üzerlerindeki baskıdan kurtulabilme adına Çeçenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramzan KadirovZelimkhan Bakaev’in gay olduğu gerekçesiyle ailesi tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

Aile üyeleri tarafından da bu haberlere yalanlamalar gelince ve her türlü başvuruya rağmen arama kararları reddedildiği için Rusya LGBTİ dayanışma grubu Voices 4 ve RusaLGBT, Çeçen popstar’ın bu anti-gay hareketi yüzünden kaçırıldığını sonrasında öldürüldüğü açıklamasını yaptı.

GZone Dergi Şubat sayısının tüm içeriklerine aşağıdaki kapak görselini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :