CAN ATEŞSAÇAN YAZDI: SANAT İÇİN SOYUNDUM

Bilenler bilir, yayın hayatına yaklaşık bir yıldır devam eden ünlü İngiliz fotoğraf dergisi Elska, dünyanın çeşitli şehirlerini dolaşarak lokal erkekleri fotoğraflıyor. Bugüne kadar sayfalarında Taipei, Lviv, Berlin gibi şehirlerin erkeklerine yer veren bu dergi Temmuz sayısında ise İstanbul’da yaşayan erkekleri sayfalarına taşıyor. Manken ya da model olmasına bakmaksızın o bölgenin erkeklerini en doğal halleriyle fotoğraflayan dergide tüm özgüvenimi toplayıp bendeniz de modellik yaptım.

Hafta başında buluştuğum, Elska’nın fotoğrafçısı Liam ile hem indoor hem outdoor keyifli bir çekim gerçekleştirdik. Tarihi yarımadada ve Beyoğlu’nda bulunan Corinne Hotel’de gerçekleşen çekim benim gibi poz verme özürlü birini oldukça zorladı. Çekilen fotoğrafları Temmuz ayında Elska Magazine’de yayınlanana kadar maalesef ben de göremeyeceğim, o yüzden oldukça sürpriz ve heyecanlı olacak. Türkiye’dekilerin bende göremediği star ışığını belki İngiltere’de keşfederler, belli mi olur?

-Not: Fotoğraftaki ben değilim, o görsel Elska’nın başka bir çekiminden alındı. :)-

Eğer siz de bu ilginç ve eğlenceli projede yerinizi almak isterseniz, 25 Mayıs’a kadar İstanbul’da kalacak olan Liam’ın çağrısına kulak verin;

“2 ayda bir yayınlanan ve dünyanın her yerinden farklı şehirlerdeki erkekleri fotoğraflayan eşcinsel fotoğraf ve kültür dergisi Elska, İstanbul’daki yerel erkeklerin hikayelerini anlatmak için Türkiye’yi ziyarete geliyor. 16-29 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da olacağız ve her yaştan, tarzdan, vücut ölçüsünden, ırktan ve etnik kökenden erkekleri arıyoruz. Fotoğraflarınızın yanında yaşadığınız şehirle ilgili küçük bir hikaye yazmanızı da isteyeceğiz.

Çekim için dilerseniz dış mekan (daha moda ve editöryel çekim) ya da iç mekan (iç çamaşırlı ya da çıplak, sanat fotoğrafı olarak) çekim yapabiliriz. Ne yazık ki ücret ödeme şansımız yok ancak böyle uluslararası bir yayında yer aldığınız konusunda övünebilmeniz için çekilen bütün fotoğraflarınızın bir kopyasını size veriyoruz. 

Eğer ilgileniyorsanız lütfen liam@elskamagazine.com adresine mail atın.”

elska111

VİZESİZ MİSİNİZ? YOKSA VİZE SİZ MİSİNİZ?

Tatil sezonuna iyice yaklaştığımız şu günlerde hepimizi hafiften bir tatil telaşı aldığı su götürmez bir gerçek. Yurtiçi mi, yurtdışı mı? Kültür turizmi mi? Deniz, ada tatili mi? Yakınlar mı? Uzaklar mı? Daha bunun gibi onlarca, yüzlerce soru. Hele bütün bir yıl çalışmanın karşılığının 1-2 haftalık tatil olduğunu düşünürsek durum daha da can sıkıcı bir hal almaktan öteye gidemiyor. Tüm bunların arasında bir de vize serbesti sorunsalı var. Tam sonuca yaklaştık bu yaz vizesiz seyahat etmeye başlayacağız derken, sağ olsun devlet büyüklerimiz yine yaptılar yapacaklarını. Bu yaz vizesiz seyahat yine hayal olsa da neyse ki vizesiz gidilebilen hala bir çok yakın ülke var. Belki tatilinizi planlarken benim naçizane önerilerim de plan yapmanızda yardımcı olur. Şimdiden iyi tatiller

  1. Arnavutluk: Adriyatik ülkesi Arnavutluk, 90 güne kadar seyahatlerde vize istemiyor. Başkent Tiran ve henüz el değmemiş Adriyatik kıyıları turistik açıdan ilgi çekiyor.
  2. Karadağ: Balkanların en güzel ülkelerinden olan Karadağ, 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere vize istemiyor. Ufak yüzölçümüne rağmen eşsiz milli parkları ve Kotor körfezi hayran kalınacak yerler arasında.
  3. Sırbistan: Balkanlar ülkesi Sırbistan, 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere vize uygulamıyor. Tuna Nehri ve kolları arasında kurulmuş başkent Belgrad, kendisine beyaz şehir adını getiren yapıları, eğlenceli gece hayatı ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.
  4. Lübnan: Ortadoğu’nun önemli ülkesi Lübnan, 180 gün içinde 90 günü aşmamak üzere vize uygulamıyor. Doğunun Paris’i olarak adlandırılan başkent Beyrut, plajları, yemekleri ve özellikle gece yaşamıyla ilgi çekiyor.
  5. Gürcistan: Karadeniz komşumuz Gürcistan, 90 güne kadar seyahatlerde vize uygulaması yapmıyor. Başkent Tiflis ve Türkiye’ye 22 km mesafede bulunan Batum gezilecek yerler arasında.

Vizesiz seyahat edebileceğiniz diğer ülkeleri görmek için sizi bloğum KOLAYGEZİ’ye alalım

YEDİĞİNİZ İÇTİĞİNİZ SİZİN OLSUN

Hafta sonu kahvaltılarını dışarıda yapmayı herkesin benim kadar sevdiğinden eminim. Hele bu kahvaltı yapılan mekan, doymadan masadan kalkmanıza izin vermiyorsa her hafta sonu burada yer bulabilmek için sabahın köründe kapısına dikilmek isteyeceğiniz garanti. Teşvikiye’de yaklaşık bir yıldır hizmet veren Çeşme Bazlama Kahvaltı Salonu’nun mottosu gerçekten de “doymadan sofradan kalkmak yasak!”. Serpme kahvaltı hizmeti sunan Bazlama, aklınıza gelebilecek her türlü kahvaltılığı siz istemeden masanıza servis ediyor. Çeşit çeşit peynir ve ev yapımı reçellerin yanı sıra rengarenk meyve dilimleri ile masayı tam da Instagram paylaşımı için hazır hale getiriyorlar. O yüzden fotoğraf çekmeden masaya saldıranın lütfen eline vurunuz. Mekana adını veren bazlamalar ise bittikçe sıcak sıcak, tabağınızdaki yerini alıyor. Bazlama’nın sahibi, genç bayanın sanki sizi evinde ağırlıyormuşçasına misafirperverliği ve hoş sohbeti takdire şayan. Teşvikiye Camii’nin hemen yan sokağında bulunan Bazlama’da hafta sonları yer bulabilmek neredeyse imkansız o yüzden işi şansı bırakmadan uyanır uyanmaz erkenden yerinizi almanızı tavsiye ederim.

Yine Teşvikiye’de bulunan Cake Away ise isminden de anlaşılacağı gibi kek ve tatlı ağırlıklı bir mutfağa sahip küçük ve şirin bir kafe. Şimdilik sadece browni ve apple pie’ın tadına bakabildim bu şirin kafede. Günlük yapılan çeşit çeşit çorbalar ve tuzlu atıştırmalıklar da bir başka alternatif. Çay ve kahvenin yanında servis ettikleri minik kurabiyeler için bile gidilesi mekan. Yolunuz Teşvikiye’ye düşerse bir kahve molası vermenizi şiddetle tavsiye ederim.

KULAK VERİN 

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde yayınladığı ‘Yallah Sevgilim’ ve ‘Burası İstanbul’ isimli single çalışmaları ile istediği başarıyı çok da yakalayamamış gibi görünen Yonca Evcimik, yaza sayılı günler kala Sezen Aksu’nun sihirli dokunuşu ile ‘Aha’ isimli bir single çalışması ile sahalara geri döndü. İyi ki de dönmüş, Sezen Aksu’nun muzipliğini her saniyesinde hissettiğiniz bu eğlenceli şarkı yaza damgasını vurur mu bilemem ama benim gönlümde şimdiden taht kurdu.

İki yıl önce X Factor yarışmasında seslendirdiği ‘İncirler’ isimli duygusal şarkıyla hayatımıza giriş yapan İlyas Yalçıntaş’ın geçtiğimiz aylarda yayınladığı, albüme ismini veren ‘İçimdeki Duman’ bu ara dinlemekten en keyif aldığım şarkılardan birisi. Gerek sesi gerek yorumu bakımından kısa sürede piyasada kendine sağlam bir yer edinmişe benzeyen Yalçıntaş’ın bu başarısı DMC’den yayınlanan bir stüdyo albüm ile taçlanmış.