CAN GÜNGÖR: İNSANIN KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLMESİNİ YEGANE KURTULUŞUMUZ OLARAK GÖRÜYORUM

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nden onur derecesiyle mezun olan Can Güngör, Teoman, Göksel, Mabel Matiz, Yasemin Mori, Pinhani vb. sayısız grup ve müzisyene davuluyla eşlik etti. Mabel Matiz’in ‘Yaşım Çocuk’ ve ‘Gök Nerede’; Ceylan Ertem’in ‘Amansız Gücenik’ albümlerinin aranjör ve prodüktörlüğünü üstlendi.

İlk albümü “Silik Düşler” sonrasında yeni çıkardığı şarkısında “Yalnız Ölmiycem Di Mi?” diye soran müzisyen Can Güngör’ü daha yakından tanımak istedik.

Röportaj: Yağızcan Akbulut & Mert Bell

21. yy’ın en büyük sorunlarından birisi yalnızlık olarak tanımlanıyor. Ve senin son çalışman “Yalnız Ölmek” tam olarak buraya değiniyor. Bize biraz şarkının çıkış hikayesinden bahsedebilir misin?

Gerçekten yalnız hissettiğim ve kimseyle gönül bağı kuramadığım bir dönemdi. Dostlarım da vardı kadınlar da vardı etrafımda ama hayatını paylaştığını hissettiğin bir kadının sevgisi ve teslimiyet duygusu bambaşka bir şey. Eve doğru yürürken şarkının giriş sözünü mırıldandım. Eve geldim ve kaydedip o gece Soundcloud üzerinden paylaştım.

Gerçekten yalnız öleceğini düşünüyor musun?

Düşünmüyorum. Ama zaman zaman korkuyorum. Bazen geçimsiz ve zor biri olduğumu hissediyorum. İnsanların beni sevmemelerinden ve yanımda olmak istemeyeceklerinden endişe ediyorum. Bazen fazla bencil ve yalnızlığıma düşkün oluyorum. Hepsini ben yaratıyorum aslında. En nihayetinde her şeyi belirleyen benim meseleleri nasıl algıladığım ve yorumladığım oluyor.

Yazdığınız şarkı sözlerini kendi hayat hikayenizden mi üretiyorsunuz?

Büyük çoğunlukla öyle. Şarkılar günlükler gibi benim için. Şimdiki ben, dünkü ben gibi. Hayal ettiklerim, geçmişe tutulduğum zamanlar. İçimi şarkılara döküyorum.

 “OCAK 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…