CARL NASSIB, EŞCİNSEL OLARAK AÇILAN İLK AKTİF AMERİKAN FUTBOL LİGİ NFL OYUNCUSU OLDU

Las Vegas Raiders defans oyuncusu Carl Nassib, LGBTİ+’ları destekleyen Trevor Projesi’ne de 100 bin dolar bağış yaptı.

Amerika futbolu takımı Las Vegas Raiders defans oyuncusu Carl Nassib, eşcinsel olduğunu açıklayan ilk aktif NFL oyuncusu oldu.

ESPN’nin haberine göre, Açıklamayı Instıgram’dan yapan sporcu şöyle dedi:

“West Chester, Pensilvanya’daki evimdeyim. Kısa bir an için eşcinsel olduğumu söylemek istiyorum. Bunu bir süredir yapmak istiyordum ama sonunda kendimi yeterince rahat hissediyorum. Gerçekten en iyi hayata sahibim, bir erkeğin isteyebileceği en iyi aileye, arkadaşlara ve işe sahibim.

“Ben oldukça özel biriyim, bu yüzden umarım bunu gerçekten dikkat çekmek için yapmadığımı biliyorsunuzdur. Sadece temsilin ve görünürlüğün çok önemli olduğunu düşünüyorum.

“Aslında umarım bir gün böyle videolar, bunun gibi videolar ve hepsi Ama o zamana kadar, kabul eden, şefkatli bir kültürü geliştirmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım ve Trevor Projesi’ne 100.000 dolar bağışlayarak başlayacağım.”

NOT: Trevor Projesi, LGBTQ+ topluluğuna kriz müdahalesi ve intiharı önleme hizmetleri sunuyor.  Proje, Nassib’in açıklamasını övdü ve yaptığı açıklamada, bağışının “hayat kurtaran kriz hizmetlerimizi ABD’de her yıl intiharı ciddi olarak düşünen 1.8 milyondan fazla LGBTQ gence ulaşmak için ölçeklendirmesine” yardımcı olacağını söyledi.

Destekler

Nassib’in açıklamasına NFL ve genel olarak spor dünyasından destek geldi. 

NFL’den Roger Goodell yaptığı açıklamada, ligin “Bugün gerçeğini cesurca paylaştığı için Carl ile gurur duyduğunu” söyledi.

Goodell, “Temsil önemlidir” dedi. “LGBTQ+ topluluğu için tam eşitliğe doğru ilerlerken, bir gün onunki gibi açıklamaların artık haber değeri olmayacağına dair ümidini paylaşıyoruz. Carl’a bu sezonda bol şans diliyoruz” dedi.  

NFL Oyuncuları Derneği yönetici direktörü DeMaurice Smith, “Birliğimiz Carl’ı destekliyor ve onun Trevor Projesi ile çalışması onun – bizim üyeliğimiz gibi – topluluğunu ve bu dünyayı kendileri için değil, başkaları için daha iyi bir yer haline getirmekle ilgili olduğunun kanıtı” dedi.

Nassib’in açıklamasının ardından Raiders’ın sahibi Mark Davis ESPN’e şunları söyledi:

“Bu onun bir kişi veya bir Raider olarak hakkındaki fikrimi değiştirmiyor.”

Antrenör Jon Gruden, ESPN’e kısa mesajla şunları ekledi: “Uzun zaman önce bir adamı farklı kılan şeyin onu harika yapan şey olduğunu öğrendim.”

Bir LGBTQ savunuculuğu örgütü olan GLAAD, Nassib’in duyurusunu “gelişen LGBTQ görünürlüğünün ve profesyonel spor dünyasına dahil olma durumunun tarihi bir yansıması” olarak nitelendirdi.

“… Carl Nassib’in hikayesi sadece LGBTQ görünürlüğünün ve sporda kabul görmenin geleceği üzerinde derin bir etkiye sahip olmayacak, aynı zamanda pek çok LGBTQ kişiye, özellikle de gençlere, onların da bir gün büyüyebilecekleri ve olabilecekleri konusunda güçlü bir mesaj gönderecek. GLAAD Başkanı ve CEO’su Sarah Kate Ellis yaptığı açıklamada, onun gibi profesyonel bir sporcu olarak başarılı olun” dedi.

Kaynak: Bianet

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :