ÇEÇENİSTAN’DA LGBT TOPLAMA KAMPI MI VAR?

Geçtiğimiz Mart ayından beri LGBT bireylerin öldürülmesiyle ilgili kılını kıpırdatmayan, tam tersi bu durumu destekleyen ve teşvik eden Çeçenistan hükümetinin, 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler’in oluşturdukları toplama kamplarının bir benzerini eşcinsel bireyler için yürürlüğe soktuğu iddia ediliyor. 

Birleşmiş Milletler’den Çeçenistan’daki LGBT işkencelerine karşı bildirge haberimiz için buraya tıklayın…

Geçtiğimiz gün Birleşmiş Milletler’de Çeçenistan’ın LGBT bireylere yaptığı işkenceyle ilgili yayınladığı bildirgeyi umursamayan ülke lideri Ramazan Kadirov’un özel emri ile ülkede LGBT toplama kampları oluşturulmaya başlandığına dair iddialar sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Yaklaşık 100 eşcinsel bireyin kampta zorla tutulduğunu iddia eden LGBT aktivistleri, bu bireyleri kurtarmak için destek talebiyle sosyal medyaya başvururken, kampta zorla tutulan bireylerin kaç tanesinin halen hayatta olduğu hakkında bir bilgileri olmadığını söylüyor.

 

 

Rus LGBT haber ağı tarafından Çeçenistan’ın Argun bölgesinde kurulduğu iddia edilen LGBT toplama kampı hakkında Rusya ve Çeçenistan yalanlama yayınlarken, LGBT aktivistleri kampın harita görüntüsünü sosyal medyada paylaşarak iki devleti de yalancılıkla suçladı.

Rus LGBT aktivistlerinden tam destek alan Çeçenistan LGBT aktivistleri, kamp içerisinde zorla tutulan LGBT bireyleri kurtarmak için bir hareket başlatmayı planladıklarını açıkladı.