863269c786
cerrahpasa

CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ’NDEN CİNSİYET GEÇİŞİ YAPACAK TRANSLARI İLGİLENDİREN KRİTİK KARAR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde cinsiyet geçiş ameliyatlarında kısırlaştırma yapmama kararı aldı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin, son dönemde, cinsiyet geçişi davalarında mahkemece zorunlu tutulan sterilizasyon ameliyatını (kısırlaştırma) yapmama kararı aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre gerekçe ise geri dönüşümü olmayan organ kaybı, erkek görünümlü hastaların kadın doğum servislerinde yatırılmasının başka hastalara rahatsızlık vermesi, üniversite kampusunun taşınacak olması olarak gösterildi. LGBTİ örgütleri konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

İnsan hakkı savunucuları, kısırlaştırmaya karşı olsalar da gerekçenin hukuka aykırı olduğunu söylüyorlar. Üniversitenin kararı, 11 Mart’ta BİMER’e şikâyet edildi. Başvuruda, Medeni Yasa’nın 40. maddesi kapsamında ülkede yasal olarak gerçekleştirilen cinsiyet geçiş operasyonlarının, mahkeme sevkiyle, kişinin üremeden sürekli biçimde yoksun olması şartına bağlı olduğu anımsatıldı.

‘ZORUNLU AMELİYAT’

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Kadın Doğum Servisi’nde yapılması gereken ameliyatların, yalnızca önceden gün verilmiş trans erkeklere yapıldığı ifade edilerek “Yeni başvurular kabul edilmemektedir. Kurumda görevli doktor kurul kararı gereği artık ameliyatların yapılmayacağını tarafıma telefonla beyan etmiştir” denildi.

Transeksüellerin yasanın da gerekli gördüğü ve zorunlu olarak belirttiği bu ameliyatın kurul kararıyla yapılmaması, pek çok trans bireyin cinsiyet geçiş sürecinde probleme sebep olduğu vurgulanan başvuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Pekçok trans erkek bu sorundan mustarip. Kurumdan gün almış 30 trans erkekten özellikle ameliyat tarihleri yakın olanların, operasyonun yapılmayacağı endişesi taşıdıklarını iletmek isterim. Yasal bir ameliyata kurul kararıyla engel olunmasının gerekçesini bir vatandaş ve bir hasta olarak rica ediyorum. Uygulamanın, yeni trans erkek hasta kabul etmemenin, pek çok vatandaşın sağlığa erişim hakkının ihlal edilmesi anlamına geldiğini bildirmek isterim. Sizlerin sağlık hakkına erişimde yapacağınız iyileştirmelerin olacağına inanıyoruz.”

Kaynak: Cumhuriyet-İleri Haber

Ayrınca Bakın

mercan gzone

MERCAN YENİ ŞARKISINI İLK KEZ GZONE’UN ÖZEL PARTİSİNDE SESLENDİRECEK

2010 yılında çıkardığı “Sana Değil Kardeşine” isimli şarkısı ve aynı isimli albümüyle müzik dünyasında olaylar ...