ÇEVRE BASKISININ DA TETİKLEDİĞİ BİR RAHATSIZLIK: OBEZİTE

GZone Dergi sağlık yazarı Ata Yüce, bu ay sadece yeme bozukluğu yüzünden değil çevre baskısıyla da tetiklenen bir hastalığı, Obezite’yi ele aldı. İşte bu yazı:

Obezite, vücutta olması gerekenden fazla miktarda yağ olması durumudur. Vücuttaki toplam yağ oranının yüzde yirmiden fazla olması obezite olarak tanımlanır.

Ek olarak, obezite için farklı tanımlamalar da vardır. Kişini kilosunun boyunun karesine olan oranı vücut kitle indeksi olarak adlandırılır. 18.5 ile 24.9 arası normal olarak kabul edilirken, 25 ve üzeri fazla kilolu, 30’un üzeri ise obez olarak kabul edilmektedir. Tek başına obezite bir sağlık problemi olarak kabul edilmekle birlikte aynı zamanda obezitenin birçok hastalıkla da  direkt ilişkisi bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri; yüksek kan basıncı, kalp ve damar hastalıkları, inme, uyku apnesi, yüksek kolesterol ve karaciğer yağlanmasıdır. Obezite yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır. Başlangıçta alınan birkaç kilo ciddiye alınmazken, bir süre sonra kilo alımı kontrolün dışına çıkabilir.

Obezite oluşumu için birçok etmen mevcuttur. Bu etmenler  genetik, sosyal, ekonomik, kültürel sebeplerin birinden veya birkaçından oluşuyor olabilir. Obezitenin erken tanısının konulup tedavi edilmesi yüksek, hayat kalitesi ve uzun ömürlü bir yaşam sağlamak için çok önemlidir. Obezitenin yönetimi yapılırken obezite yönetimi kişinin kendisiyle sınırlı kalmamalıdır. Obez insanların toplumdan dışlanmasının yarattığı psikolojik sorunlar da obeziteyi tetiklemektedir. Kişinin iş arkadaşları, kişiyle aynı evde yaşayan insanlar ve kişinin sosyal çevresi de obezite yönetimine dahil edilmelidir. Obezitenin tedavi sürecinde multidisipliner bir yaklaşım sergilenmesi gereklidir. Kişi birçok yönden ele alınmalı ve doktor desteğinin yanı sıra kişiye psikolojik destek de sağlanmalıdır.

Erken dönemde psikolojik danışmanlık ve beslenmenin düzene konulması yeterli olmaktayken ileri evrelerde cerrahi müdalahe gerekebilir.

GZone Dergi’nin Mayıs 2018 sayısının tüm içeriklerine aşağıdaki kapak görselini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :