CHEF DENİZ AŞIK YAZDI: SONBAHAR DEPRESYONUYLA DALGA GEÇİN

GZone Dergi’nin lezzetli ve sağlıklı yemek önerileri veren gurmesi Şef Deniz Aşık, Ekim 2016 sayımız için “Sonbahar Depresyonuyla Dalga Geçen Yemekler”i hazırladı.deniz-asik

Özel tariflerinin de yer aldığı bu özel yazının giriş kısmı ekte:

Yazdan sonbahara geçişte güneşin etkisini azaltması ile ısı değişimlerine maruz kalan cilt ve metabolizma, soğuk hava ile daha kolay mücadele etmek için yavaşlamaya başlar. Güneşin etkisi azaldığı için anksiyete, depresyon ve yorgunluk hissinde artış görülür.

Havaların soğumaya başladığı mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi hastalıklara yakalanma riski de artar.

Şikayetler artmaya ve sonbaharın tadını kaçırmaya başlar.

Peki ne oluyor da bazılarımız için sonbahar bir gerileme, mutsuzluk sebebi olabiliyor?

Gün ışığının azalması, günlerin kısalıp gecelerin uzaması, sonbahar denince akla ilk gelen karamsarlık, hüzün gibi duygu değişimleri ve yaşanan stresin artmasıyla çoğu insan depresyona giriyor. Bağışıklık sisteminin düşmesiyle birlikte soğuk algınlığı gibi hastalıkların çoğalması da depresyonda beslenmenin önemini artırıyor.

Mevsimsel depresyonu doğru beslenmeyle yenmek mümkün. Bunun yolu da halk arasında ‘mutluluk hormonu’ olarak bilinen serotonin miktarını artıran magnezyum, çinko, triptofan ve omega 3 içeren yiyecekleri sık tüketmekten geçiyor.

Yapılan araştırmalar sebze, meyve ve faydalı yağlar içeren besinler ile beslenenlerde, işlenmiş ve yağlı besinlerle beslenenlerden yarı yarıya daha az anksiyete ve depresyon oluştuğunu ortaya koyuyor.

BU ÖZEL YAZININ TAMAMINI GZONE DERGİ’NİN “EKİM 2016 ” SAYISINDAN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…