CHP MİLLETVEKİLİ LGBTİ+LERE YÖNELİK BASKILARI MECLİSE TAŞIDI

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu LGBTİ+ cinayetlerinin aydınlatılması için Meclis Araştırması yapılmasını istedi.

2018’de Trans Güzeli seçilen Didem Akay’ın yaşadığı baskılardan dolayı intihar ettiği arkadaşları tarafından paylaşımıştı. Cenazesi önceki gün İzmit’te defnedildi.

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Haziran’da en az 34 kadını öldürdü. Öldürülen kadınlardan biri transtı

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis’e sunduğu önerge ile LGBT+’lara yönelik baskılara dikkat çekti. Cinayetlerin Meclis tarafından araştırılmasını isteyen Tanrıkulu, önergesinde şu bilgilere yer verdi:

“Tecavüz edildikten sonra yakılarak öldürülen 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader’in ölümünün Türkiye’de infial yaratmaması,  ülkede LGBTİ vatandaşlara karşı olan görüşü, maalesef bir kez daha gözler önüne sermiştir. Toplumda ötekileştirilmeleri ve psikolojik, fiziksel şiddete maruz bırakılmaları, hayatlarını ciddi tehdit altında hissettirmektedir.

“Son yıllarda artan bir şekilde nefret cinayetleri işlenmesi ve bu durumun önüne geçilmesi için etkili, sürekli somut çözümler getirilmemesi sonucunda, Türkiye’de 2009-2014 yılları arasında 34 trans kadın yaşamını kaybetmiştir.

‘Yaşam hakkı en temel haktır’

“Cinsel yönelimleri nedeniyle insanların bulundukları her ortamda baskı, şiddet,  nefret söylemi ve tehditlere maruz kalması intiharlara da sebep olmaktadır. Yaşam hakkı en temel haktır.

“Yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader’in yakın arkadaşı olan ve yaşadığı baskılar sebebiyle intihar ettiği arkadaşları tarafından ifade edilen Didem Akay, toplumda, trans bireylere olan baskı, şiddet ve nefret söyleminin hangi boyutlara ulaştığını göstermektedir.

“Trans bireylere yönelik şiddet ve nefret söylemleri sosyal medya hesapları üzerinden (Facebook, Twitter, Instagram vb.) tehdit boyutuna varan saldırılardır. LGBTİ+ Bireylerin kullanmış oldukları sosyal medya hesapları üzerinden hedef gösterme ya da aşağılama, tehdit gibi yollarla sindirmeye çalışanlar görmezden gelinmemelidir. Son yıllarda konu ile ilgili yapılan şikayet ve başvurulardan kaçının nasıl neticelendiği kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

‘Yasal işlemler başlatılsın’

“Trans bireylerin yaşam hakkı göz ardı edilemez. Toplumda trans bireylerin baskı, şiddet,  nefret söylemi ve tehditlere maruz bırakılarak yaşamlarına son vermesinin önüne geçilmesi, trans bireyleri hedef göstererek aşağılama, tehdit gibi yollarla sindirmeye çalışanlar ile ilgili olarak gerekli yasal işlemlerin başlatılması ve benzer ölümlerin, intiharların önüne geçilmesi amacıyla etkili ve sürekli çözüm önerileri getirilmesi ve yaşanan bu ölümlerin faillerinin bulunarak haklarında gerekli yasal işlemler yapılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve İç Tüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”

Kaynak: Bianet