ÇİKOLATANIN BİLMEDİĞİNİZ FAYDALARI

GZone Dergi yazarlarından Ezgi Sayan, bu ay sizler için çikolatanın bilinmeyen faydalarını kaleme aldı. İşte bu yazı:

Önümüz yaz, bu yüzden gelende diyete girdiğimiz zaman dilimindeyiz. Ve tabii çikolata yemeyi bıraktığımız aylar bunlar.
Simdi sıkı durun, çünkü size çikolata yemenin faydalarından bahsedeceğiz ama bu demek değil ki ballı bademli gofretlere hücum edelim. Bizim burada anlattığımız kakao oranı yüksek bitter çikolatadır. 

Çikolatanın faydası, içinde bulunan ve Flavonoid denilen antioksidanları barındırmasından ileri gelir. Antioksidanlar vücuttaki kimyasal olaylar sonucu ortaya çıkan ve hücreleri yıkıma uğratan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan enzimlerdir.

Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede de faydalıdır.

Kakao, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içermektedir.

Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağıdır.  Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlar.

Geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahiptir. Çikolata insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfin hormonu salgılatmaktadir.

Bunlarla birlikte Harvard Tıp Akademisi uzmanları, kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair bulgular elde ettiğini savunmaktadırlar.

Güçlü diş yapısını sağlayan ve diş midesini kuvvetlendiren Florid ve fosfat açısından da zengin olan çikolata, stresle mücadelede faydalı olan potasyumu da içermektedir.

Çikolata büyük miktarda bakır da içermektedir. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı olur, bu da cilde, damarlara ve dokulara fayda sağlar.

Kaliforniya Üniversitesi uzmanları her gün az miktarlarda çikolata yemenin kanda pıhtılaşmayı önlediğini, bunun da ani kalp krizlerinin önüne geçtiğini savunmaktadırlar.

Çikolata aynı zamanda kişiye enerji verir ve diğer tatlılara oranla kan şekerini hızlı yükseltmez.

Bu bilgiler her gün yiyebildiğiniz kadar çikolata yiyin anlamına gelmez tabii. Her ne kadar faydalı ve lezzetli olsa da çikolata bol miktarda kalitelidir. 1 bar bitter çikolatada 400 kalori vardır.
Diyet yapanlar çikolata yediği zaman aldıkları bu kalorileri diğer tatlıları yemeyerek dengeleyebilirler.

Hepinize çikolata gibi tatlı bir ay dileriz…

Nisan 2018 GZone Dergi içeriklerine aşağıdaki dergi kapağımızı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :