CİNSEL KİMLİĞİN SINIRLARINI SORGULAYAN FLU PORTRELER

Gelecek vaat eden sanatçıları vitrine sunan artnivo.com’un geçen ay taşındığı Şişhanedeki İKSV Binası’nın giriş katındaki proje alanı artnivo.com project space, Özer Toraman’ın ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. ‘Usulca Dünyamda Yaşadın’ başlıklı sergi başlıklı sergi, sanatçının toplumsal normlar üzerine kurulu cinsel kimliğin sınırlamalarını sorgulayan androjen ve flu portrelerinden oluşuyor.

Artnivo.com, ekim ayında taşındığı Şişhane’de İKSV Binası’nın giriş katındaki proje alanı olan artnivo.com project space’te, Özer Toraman’ın ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. İsmini Antony and Johnsons’ın ‘You are my sister’ isimli parçasından alan sergi, sanatçının uzun süredir üzerinde çalıştığı toplumsal normlar üzerine kurulu cinsel kimliğin sınırlamalarını sorgulayan androjen ve flu portrelerinden oluşuyor.

Queer kuram bağlamında toplumsal cinsiyet, cinsellik, kimlik ve beden kavramları üzerine çalışmalarını sürdüren sanatçı, toplumsal cinsiyet normlarının beden ve cinsiyet üzerindeki sosyo-kültürel etkisini sorgulamakta. Söylemin beden üzerinden biçimlendirdiği kadın ve erkek kategorilerini yeniden ele alarak birleştirdiği portrelerde ve flulaştırdığı bedenlerde androjen bir ifadeyle, normlar ve söylemsel inşa süreçlerince gerçekleştirilen bedenin sınır ve yüzeylerini bulanıklaştırarak performatif olan cinsiyetin tanımsızlığına dikkat çekmekte.

Tuvallerinde özellikle uçuk pembe ve mavi renklerini kullanan Toraman, bireylerin çoğu zaman farkında bile olmadan çocukluktan itibaren cinsiyet üzerinden keskin bir ayrıma girdiklerine vurgu yapmakta ve bu ayrımın silikleşmesini, cinsel kimliksizliği önermekte. Sanat eleştirmeni Ahu Antmen’e göre Toraman, “Kişilerin doğuştan itibaren içinde yetiştikleri mavi-pembe ayrımlı ortamların şekillendirici rolü bireyin cinsel gelişimini kategorize ederek bir kalıba tabi tutmakta.” Bu kalıplar bireyi sınırlandırmakta ve belirli bir davranış biçimi sergilemeye zorlamakta. Sanatçı tuvallerinde izleyicinin gözlerinin içine bakan, cinsel kimliğini okuyamadığımız kusursuz yüzler yaratarak, tuvalle baş başa kalındığında cinsiyet üzerine kurulu tüm normların, görünmez duvarların devre dışı olduğu bir alan oluşturmakta.

Özer Toraman’ın uzun dönemli birikimini izleyebileceğimiz sergisi 12 Aralık’a kadar artnivo.com project space’te görülebilir. Ziyaret saatleri: Salı-cuma 11:00 – 19:00, cumartesi 12:00 – 18:00

YOU LIVED INSIDE MY WORLD SO SOFTLY
USULCA DÜNYAMDA YAŞADIN

“You are my sister, we were born
So innocent, so full of need
There were times we were friends but times I was so cruel
Each night I’d ask for you to watch me as I sleep
I was so afraid of the night
You seemed to move through the places that I feared
You lived inside my world so softly
Protected only by the kindness of your nature
You are my sister
And I love you”

Antony and Johnsons