CİNSİYET GEÇİŞ SÜRECİ AŞAMALARI NELERDİR?

GZone Dergi Kasım 2016 sayısında ilginç konu ve konuklarla karşınızda.

Sağlık yazarımız Ata Yüce bu ay trans bireyleri yakından ilgilendirecek bir  konuyu hazırladı: CİNSİYET GEÇİŞ SÜRECİ 

İşte bu ilgi çekici yazının giriş bölümü:

Günümüz dünyasında binlerce hatta on binlerce kişi doğumuyla birlikte sahip olmuş olduğu biyolojik cinsiyetinden memnun olmamakta ve cinsiyetlerini birtakım süreçler geçirerek değiştirmektedirler.

Sahip olduğu biyolojik cinsiyetinden hoşnut olmayıp ve halihazırda sahip olduğu cinsiyetini değiştirmek isteyen bireylere transseksüel denilmektedir. Ülkemizde ne kadar kişinin transseksüel olduğu bilinmemektedir; fakat sayının bir hayli fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Bilindiği üzere fiziksel cinsiyet değiştirme süreci oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve bu yüzden bütün transseksüel bireyler bu süreçte aynı yolu izlememektedirler. Bazı bireyler sadece hormon tedavisine yönelirken, diğer bir kısım bireylerse hormon tedavisine ek olarak cinsiyet değiştirebilmek için büyük cerrahi işlemler geçirmektedirler. Cinsiyet geçiş süreci üç aşamadan oluşmaktadır ve bu aşamalar aşağıdaki gibidir.

BU YAZININ DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASININ YER ALDIĞI GZONE DERGİ’NİN “KASIM 2016 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…