CİNSİYET GEÇİŞİ SONRASINDA KAİNAT GÜZELLİK YARIŞMASINA KATILDI

Bu yıl ilk kez, bir trans kadın yarışmacı Kainat Güzeli (Miss Universe) tacını almak için mücadele etti. 27 yaşındaki Angela Ponce, İspanya'dan yarışmaya katıldı.

Kainat Güzeli (Miss Universe) yarışmasında İspanya’yı temsil eden trans kadınAngela Ponce, ilk üçe giremedi ama bu alanda kelimenin tam anlamıyla bir tarih yazmış oldu.

İspanya’nın ilk cinsiyet geçişi yapan güzellik kraliçesi olan 27 yaşındaki Angela Ponce, aynı alanda Kainat Güzeli yarışmasına katılan ilk finalist de oldu.

İspanya’nın muhafazakar bölgelerinden Sevilla doğumlu olan Ponce yarışmaya katılmadan önce, tacı kazanmanın kendisi ile birlikte “insan hakları adına da bir zafer” olacağını söylemişti.

Time dergisine konuşan 27 yaşındaki Ponce, “Trans kadınlar çok uzun zaman yargılandı ve görmezden gelindi. Eğer tacı bana verirlerde bu, trans kadınların da trans olmayan kadınlar kadar kadar kadın olduğunu ortaya koyacak” demişti.

16 yaşında hormon tedavisine başlayan ve 24 yaşında vajinoplasti ameliyatı olan Angela Ponce, Haziran ayında İspanya güzeli seçilerek Miss Universe’e katılma hakkı kazanmıştı.

Yakın bir zamanda New York Times gazetesine konuşan Ponce, “Dünyada penisleri olan kadınlar ve vajinaları olan erkekler bulunuyor. Kadın olmanın tek anahtarı kadın gibi hissetmek” diyor.

Kendini hak savunucusu olarak da tanımlayan Angela Ponce, yarışma ile ilgili gelişmeleri 376 bin Instagram takipçisi ile de paylaşıyor.

Kaynak: Hürriyet ve BBC Türkçe