ÇOCUK ÜRÜNLERİNDE CİNSİYET AYRIMCILIĞINA TEPKİ

Almanya’da bir anne, erkek-kız diye ayrımcılık yapan Nestlé firmasının ürününe tepkisini Facebook üzerinden paylaşarak büyük destek aldı.

Der Tagesspiegel sayfasının haberine göre, iki çocuk annesi Rike Drust, Nestlé firmasına ait Smarties şekerlemelerinde kızlar icin prenses resimli pembe, erkek çocuklar içinde şövalye resimli mavi şekerlemelerin ayrımcılık olduğunu Facebook üzerinden mizahi bir dil ile eleştirerek yaklaşık 2 bin kişi tarafından destek gördü. Drust, “Bugün 2 yaşındaki kızım bilmeden abisinin mavi şövalyeli şekerlemelerini yemiş. Bir tane mavi şekerlemeyi ağızından almayı başardım ama sanırım daha önce 5 adet kadar yemiş olabilir. Şu an kızımın prensesliğine zarar gelmesinden çok korkuyorum. Kızım birden erkek gibi davranmaya başlarsa ne yapacağım?” yazısını profilinde paylaştıktan sonra binlerce kişi Nestlé’ye “Pembe genler diye bir şeyin olmadığını hâlâ anlamadınız mı?” yorumunda bulundu.

Dünya genelinde erkek çocuklar için mavi, kız çocuklar için pembe oyuncaklar, kıyafetler ve şekerlemelerin üretilmesi şirketlere büyük kazançlar getirse de, psikologlara göre çocukların cinsiyetsiz yaşam alanına sahip olması gerekiyor. Bir zamanlar kızlar için oyuncak bebek, erkekler içinse araba diye ikiye ayrılan oyuncak sınıflandırılması, günümüzde neredeyse her oyuncağın bir kız bir de erkek versiyonuna kadar artış gösteriyor.

Uzmanlar, cinsiyet ayrımcılığının henüz anne karnındayken başladığını söylüyor. Yapılan araştırmalara göre, bebek bekleyen anneler ultrasonda bebeklerinin cinsiyetinin erkek olduğunu öğrenmesinin ardından bebeğin tekmelerini ve hareketlerini “enerji dolu” ya da “güçlü” olarak tanımlarken, aynı hareketleri kız bebeklerinde “sakin” olarak ifade etti. Arizona State University’nin yaptığı bir başka araştırma da ise, okul öncesi çocuklara dürbün ya da oyuncak çan gibi cinsiyetsiz oyuncaklar verildiğinde ilginin neredeyse hiç olmadığı görülürken, “erkek” ve “kız” yazılı iki ayrı kartondaki oyuncakların ise çocuklarda büyük sevinç uyandırdığı gözlemlendi.

Haber: Serkan Gökçe