ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ! İŞTE AĞZINIZI AÇIK BIRAKACAK FOBİLER

Yaşam yazarımız Yeşer Sarıyıldız, çok ilginç bir dosya ile karşınızda: Daha önce hiç duymadığınız, birbirinden ilginç fobiler Eylül 2016 sayımızda…

Eminim ki, böcekten, karanlıktan ya da yüksekten korkan birini tanıyorsunuzdur. İnsanın fobisinin olması gerçekten acayip bir durum. Eğer sizin de bir fobiniz yoksa, mesela 30 metre uzaktan size bakan kediden korkan birini anlamanız mümkün olmuyor. Üstelik karşınızda tırnaklarını kemirip ter dökse bile, “Ya seninle ilgilenmiyor bile” diye geçiştirip kendi gündeminize dönüyorsunuz. Fobiler garipleştikçe, anlamak daha da zorlaşıyor. Akla hayale gelmeyecek fobiler var, şimdi anlatacağız ve siz inanmakta zorlanacak, hatta neredeyse “Dünyadaki en salakça şey homofobi değilmiş” bile diyebileceksiniz, uyarmadı demeyin..

Turophobia

Dünyanın en güzel şeylerinden biri olan peynirden korkmak. Bir insan düşünün ki, şarabın yanında peynir tabağı sipariş edemiyor, kahvaltıda ezine yiyemiyor ya da kaşarlı tost söyleyemiyor! Gerçek bir kahvaltının olmadığı bir hayat resmen, ziyan olmuş öğünler… Tam olarak nasıl bir travma neden oluyor bilemiyoruz, ama turophobia mağdurları için gerçekten üzgünüz ve yiyemedikleri bütün peynirlere de talip olabiliriz.

Nomophobia

Çağ değiştikçe yeni yeni adetler çıkıyor. Şimdi sizlere iki sorumuz var:

  • Şarjınız %100 olduğunda tuhaf bir güven duygunuz oluyor mu ya da sarjınız azaldığında istemeden geriliyor musunuz?
  • Telefonunuz çekmediğinde kendinizi rahatsız hissediyor musunuz?

İşte nomophobia da kapsama dışında kalma, telefonsuz kalma korkusuna deniyor.

İnternet ve telefon bağımlısı olduğumuzu inkar edecek değiliz, ama siz siz olun, bu işin fobiye dönüşmesine izin vermeyin.

Geliophobia

Kısaca, kahkaha atma fobisi. Kelimenin orjinali “gelo”dan geliyor, gelo da Yunanca’da kahkaha demek. Nasıl bir travma buna yol açıyor bilememekle birlikte, sizce de her gün geliophobia fobisi olan çok fazla insanlar karşılaşmıyor muyuz? Bu kadar suratsızlığın bir anlamı olmalı.

BU DOSYANIN TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “EYLÜL 2016 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…