ÇORUM’DA HOMOFOBİ VE TRANSFOBİYE KARŞI EYLEM

Homofobi ve transfobi karşıtları Çorum’da sokağa çıktı. Özdoğanlar Kavşağı’nda “1. Onur Yürüyüşü” adı altında 31 Mayıs’ta basın açıklaması yapan Çorum LGBTİ Topluluğu’na Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanı Ali Akkaya ve bazı partililer de ellerindeki gökkuşağı bayraklarıyla destek verdi.

Yerel gazete Çorumpost’un haberine göre LGBTİ Topluluğu adına konuşan Serap Mutlu, AKP’nin 13 yıllık iktidarı boyunca LGBTT’lilerin taleplerini hiç bir zaman dikkate almadığını belirterek, “Anayasaya ‘cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği’ ibaresinin hiçbir şekilde eklenemeyeceğini söylemekle kalmayıp, meclis kürsüsünden defalarca bizleri hasta ve sapkın ilan etti” dedi.

“Kalbimizde cinsiyetsiz bir toplumun hayali var”

Devletin, polisin her gün artan şiddetine, sokaktaki nefreti besleyen, genel ahlakı kutsayan ideolojiye karşı özgürlük ve halkların kardeşliği söylemlerini, eşitlik taleplerini her gün her yerde dile getirdiklerini vurgulayan Mutlu, şöyle konuştu: “Barış sürecini başlattığını iddia eden hükümet, son olarak Lice’de halkın barış talebine silahlarla karşılık verdi, bir canımızı daha aramızdan aldı, onlarcasını yaraladı.

“Biz bu topraklarda yıllardır devlet eliyle sürdürülen bu kirli savaşın barış ve demokrasiyle son bulacağına olan inancımız tekrar ifade ediyoruz. Bugün tarihsel bir dönüm noktasındayız. On binlerce LGBTİ’nin dolayısıyla da hepimizin özgürlüğünü ve eşit yurttaşlığını talep etmek için sokağa çıkıyor.

“Kalbimizde devletsiz, sınırsız, sınıfsız, cinsiyetsiz, bir dünyanın hayali var. Bu hayali gerçekleştirmeden hiçbir yere gitmiyoruz, sonuna kadar direneceğiz. Buradayız, alışın, gitmiyoruz!”

Kaynak: KAOS GL

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :