COSMOPOLITAN 35 YIL SONRA JONATHAN VAN NESS İLE TARİH YAZDI

Cosmopolitan dergisi 35 yıllık yayın hayatında ilk kez toplumsal cinsiyet kimliği kadın olmayan birine yer verdi. Bu isim Queer Eye'ın yıldızı: Jonathan Van Ness

Netflix’in ödüllü reality show programı Queer Eye’da yer almasıyla dünya çapında ünlenen ve kırmızı halı kıyafet seçimleriyle adından söz ettiren Jonathan Van Ness, Cosmopolitan dergisine kapak oldu. Dergi, böylece 35 yıllık yayın hayatında ilk kez toplumsal cinsiyet kimliği kadın olmayan birine yer verdi.

Aslen Amerikalı bir kuaför olan Jonathan Van Ness, ödüllü Netflix yapımı Queer Eye programındaki uzmanlardan biri olarak ünlendi. Non-binary (iki cinsiyetten biri ile kendini tanımlamayan) olarak açılan ve Queer Eye’dan önce Gay of Thrones adlı internet parodisini yapan Ness, kırmızı halılardaki iddialı kıyafetleriyle hafızalarda yer edinmişti.

Dergi, en son 1984 yılında bir erkek kapakla çıkmış, Boy George’u kapağına taşımıştı.

Derginin yayın yönetmeni Claire Hodgson, Ness’li yeni kapak tercihi için, “O, insanları kendilerini oldukları kişi olarak sevmeleri konusunda cesaretlendiriyor. Markamızın durduğu yer de burası. Tüm yaptığımız, kendimizi biraz daha fazla sevmeyi sağlamak.” açıklamasını yaptı.

Jonathan Van Ness, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan kitabında HIV+ olduğunu açıklaması ile beraber genç yaşlarda kendisinden yaşça büyük erkeklerle para karşılığı seks yaptığından, yaşadığı strese bağlı yeme bozukluklarından ve uyuşturucu bağımlılığından açık yüreklilikle bahsetmişti.