DAHA AZ PARAYLA DAHA ÇOK SEYAHAT ETMENİN TÜYOLARI

GZone Dergi Seyahat yazarı Can Ateşsaçan, Ocak 2018 sayımız için “Daha Az Parayla Daha Çok Seyahat Etmenin Tüyoları”nı yazdı. İşte bu özel dosya: 

İlk yurt dışına çıkışımızdan bu yana oldukça zaman geçti. Tabi bu süre içinde şartlar da biz turistler için olumsuz yönde değişti. Bunlardan en olumsuzu da sanırım Türk Lirasının Euro ve Dolar karşısındaki önlenemez düşüşü oldu. Ama bu durum bile bizler için engelden öteye geçemedi ve bizi yolumuzdan geri çeviremedi. Bizim de kendimize göre küçük planlarımız, hesaplarımız elbet olacaktı. Çoğumuz için bu yurt içi seyahatlere öncelik vermek olurken, yurt dışı tatillerinin yurt içi tatillerden neredeyse her zaman ucuza geldiğini bilen bizler için ise; yurt dışı seyahatlerini ucuza getirmenin yollarını aramak oldu. Nedir mi bu yollar gelin birlikte göz gezdirelim:

Vizesiz Destinasyonlara Gidin: “Ama benim bilmem kaç aylık daha Schengen’im vaaaar!” dediğinizi duyar gibiyiz. Sizinle aşağıdaki maddelerde buluşacağız. Bu madde sadece pasaportu olanlara ya da geçerli bir vizesi olmayanlara ithafen yazılmıştır. Uzak rotalarda Küba, Brezilya, Tayland, Japonya gibi güzelim destinasyonlar var ama maalesef onların da yolculuk maliyetleri çok fazla. O yüzden şimdilik Sırbistan, Gürcistan, Ukrayna gibi yakınlarla idare edeceğiz. Seversiniz 😉

Aylar Sonrasına Plan Yapın; Kendinize aylar sonrasına seyahat hedefi koyun. En az 3-4 ay sonrası için alacağınız uçak biletlerinin nispeten daha ucuz olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Hava yolu şirketlerinin kampanyalarını mutlaka takip edin. Ve gideceğiniz destinasyon için geçerli bir pasaport ve vizeniz ile çalıştığınız şirketten onaylanmış bir izninizin olduğundan emin olun tabi önce.

seyahat

Düşük Sezonda Seyahat Etmeyi Tercih Edin: Low Season yani sezon dışı zamanları tercih edebilirsiniz. Mesela çoğu Avrupa ülkesi için kış aylarının ya da yaz aylarının soğuk-sıcak zamanları low season olarak kabul ediliyor. Bu zamanlarda, sıkı bir takip sonucunda oldukça ucuz uçak biletleri bulunabiliyor. Yapmışlığımız var biliyoruz.

Kara Yoluyla Seyahat: Eğer vakit probleminiz yok ise kendi aracınızın gerekli seyahat prosedürlerini yerine getirip İpsala ya da Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yollara revan olmak da bir yöntem. Ya da İstanbul Esenler Otogarı’ndan hareket eden otobüsler ile Sofya ya da Selanik’e 8-9 saatlik bir yolculuk ile varmak mümkün. Zaten hava alanına erken varış, check in, yolculuk süresi vs. derken en az 5-6 saatimiz gitmiyor mu?

Ucuz Destinasyonları Belirleyin; Mobil ya da web tarayıcılarla uçuş ücretleri en ucuz destinasyonları belirleyip seyahat planınızı ona göre oluşturun. Böylelikle bizim gibi hiç aklınızda, planınızda yokken bir bakmışsınız Kopenhag’da buluvermişsiniz kendinizi. Çok da hoş olmaz mı?

seyahat-bloggerlari

Couchsurfing’le Tanışın: Mutlaka bilenleriniz vardır. Oldukça eski ve genelde üniversite gençliği arasında bilinen bir uygulama olan Couchsurfing aracılığı ile bir eve misafir olabilirsiniz. Hem de hiçbir ücret ödemeden. Hoş biz CS’den birçok gezgini evimizde misafir etmiş olsak da henüz kendimiz faydalanamadık bu rahatlıktan.

Airbnb, Misterbnb: Otellere oranla daha ekonomik bir konaklama yöntemi sunan Airbnb aracılığı ile bir evin tamamını ya da sadece bir odasını kiralayabilirsiniz. Aynı şekilde Airbnb’nin gay versiyonu olan Misterbnb’de konaklayabilir belki de çok güzel anılarla geri dönebilirsiniz.

Çare Booking.Com: Ülkemizde yasaklı olsa da yurt dışı seyahatlerimizde hala bize ucuz konaklama seçenekleri sunan booking.com’dan Allah razı olsun. Önünüze ilk çıkan oteller pahalı görünse de gözünüz korkmasın sakın aramaya devam edin. Genius indirim seçeneği mutlaka işaretli olsun ve inanın; mutlaka ucuz bir otel bulacaksınız. Hatta booking.com bazen öyle güzel fırsatlar sunuyor ki 3-4 yıldızlı bir otelde neredeyse bir hostel, pansiyon fiyatına konaklamak bile mümkün olabiliyor. Şaşırdınız değil mi?

Yemek Mevzusu: Eğer bir apartta ya da mutfak ekipmanlarının olduğu bir otelde konaklıyorsanız kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayın. Gidin en yakındaki markete ve dilediğinizce atın sepete. Ne kadar çok alırsanız alın dışarıda yemekten çok daha ucuza geldiğini göreceksiniz.

İçelim Güzelleşelim: Türkiye’den çıkış yaparken uğradığınız duty free’den ya da gideceğiniz ülkede önünüze çıkan ilk marketten alacağınız alkollü içecekler ile otel odanızda gece dışarı çıkmadan önce kendi partinizi kendiniz yapın. Böylelikle gideceğiniz mekanda bir bira tüm geceyi geçirmek garanti. Pahalı içki tüketimi bizim ülkeye özgü bir durum olduğundan mekanda içki içmek de çok pahalı bir seçenek değil aslında…

Verdiğimiz tüyoların umarız uzun vadede seyahat planlarınıza olumlu etkisi olur. Şimdi açın bilgisayarınızı dayanın arkanıza ve size en uygun rotayı seçin!

Bon voyage!

Ocak 2018 sayımızın tüm içeriklerini görüntülemek için aşağıdaki görsele tıklayın.