DENİZ AKKAYA, SELİN CİĞERCİ’YE “AHLAK” ÜZERİNDEN YÜKLENDİ VE TRANSFOBİK CÜMLELER SARF ETTİ

Deniz Akkaya, TV'deki programı sırasında ve sonra paylaştığı hikayelerinde toplumsal normlara göre Selin Ciğerci'nin anne olamayacağının altını çizerek ona ahlak dersi vermeye çalıştı.

Uçankuş TV’de yayınlanan Canlı Masa programında magazin yorumculuğu yapan Deniz Akkaya, Selin Ciğerci’nin evinde yaşayan taşıyıcı anneden çocuk sahibi olacağı iddialarını gündeme getirdi.

Taşıyıcı anneliğin kanunen yasak olduğundan bahseden Deniz Akkaya, devletin anne-baba olmak için belli normları olduğunu belirtti. Programın diğer yorumcusu İzzet Çapa’nın “sen Selin Ciğerci’yi linç ediyorsun” demesine rağmen üstten bakan tavrından vazgeçmedi.

Selin Ciğerci’nin bundan bir süre önce Deniz Akkaya’nın kızının mayolu görüntüleriyle alakalı “mayolu çocuğunla reklam yapıyorsun” şeklindeki ahlakçı açıklamalarına da bilenmiş olan Akkaya, canlı yayına bağlanan Selin Ciğerci’ye “Sen benim çocuğuma bel altı vurarak beni karşına aldın Selin’cim” diyerek Ciğerci’ye aslında neden kızgın olduğunun altını çizdi.

Konuşmanın devamında hayli ateşli bir tartışma yaşayan Ciğerci ve Akkaya, hayli sert sözlerle konuşmaya devam etti. Deniz Akkaya, Selin Ciğerci’nin kanunen evlat edinmeye uygun olmadığını çirkin sayılabilecek bir üslupla defalarca tekrarladı. Programın bu bölümlerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yayın sırasında, Ciğerci’nin neden evlat edinmeye uygun olmadığını tam olarak açıklamayan Akkaya’nın bu çıkışları Selin Ciğerci’nin trans kadın olmasıyla ilgili bir tepki olarak algılandı ancak gerçek daha da farklıydı; Deniz Akkaya’nın, yayın sonrası paylaştığı hikayelerde Ciğerci’nin kendisinin de açıkladığı, trans olması yüzünden ailesinin dışlaması sonucu zorunlu seks işçiliği geçmişi yüzünden bu tepkiyi verdiği anlaşıldı.

Akkaya hikayelerinde Ciğerci üzerinden ahlak dersi vermeye çalıştı ve “gerçek ses tonu” diyerek transfobik söylemde de bulundu. İşte Akkaya’nın hikayeleri:

Editörün Notu: Deniz Akkaya’nın GZone’un Ekim 2015 kapağında ve “Bambaşka Biri” isimli şarkının video klibinde yer alarak markamıza ve LGBTİ+ camiasının görünürlüğüne katkıda bulunma isteğini bir yana koyarak, ne yazık ki bu yaşanan olaydaki ahlak polisliği isteğini kınıyoruz. Elbette bu konu magazin masasında konuşulacaktır, Selin Ciğerci’nin Akkaya’ya sarf etmiş olduğu “çocuğunu kullanıyorsun” sözleri de göz ardı edilemez ve elbette kanun dışı bir durum varsa gündeme getirilecektir ancak konuyu işlerken kendi ağzıyla ailesi tarafından trans olması bahanesiyle evinden atıldığı için geçmişinde zorunlu seks işçiliği yaptığını belirten bir isme, bir trans kadına, normlara göre “anne olamayacağının” bu üslupla, ahlak dersi verir şekilde yüzüne vurulmasını çok yanlış buluyoruz. “Gerçek sesin” vb diyerek transfobik sözler sarf etmesini de kınıyoruz. Buna ek olarak, Akkaya’nın özellikle storyler üzerinden, bir trans kadının ahlakını hedef alarak paylaştığı hikayeler ister istemez tüm transları kamu nezdinde linç edilmesi için hedef göstermektedir. Akkaya’nın “transları hedef gösteren kişi” algısından kendisinin de rahatsız olacağını düşünüyoruz ve en kısa sürede bu yanlışından dönmesini diliyoruz.