DENİZ SU TIFFANY YAZDI: DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN TRANS POLİTİKACILAR

GZone Dergi trans editörü Deniz Su Tiffany, Kasım 2017 sayımız için dünyanın dört bir yanındaki trans politikacıları sizler için derledi.

İşte bu yazı:

Bu ay da GZONE ekibi olarak “Translar her yerde” diyebilmenin başka bir yolunu araştırdık. Ve bu ay sizlerle (temsili demokrasi ile yönetilen ülkelerin cam damarlarından olan) politika camiasında aktif görev alan trans bireyleri tanıştırmak istedik. İşte Türkiye ve Dünya’dan açık trans kimlikli politikacılar…

Uruguay’dan İlk Trans Senatör: MICHELLE SUAREZ

  • Uruguay’da bulunan Komünist Parti’den seçilen ilk trans senatör olması, transların milletvekilliğinden çok daha ileri görevlerde bulunabileceğini göstermektedir. Suárez’in aklındaki ilk konu; transların yargı müdahalesi olmadan (yani daha kolay ve daha az sorun ile) cinsiyet değiştirebilmelerine olanak sağlayan yasayı yürürlüğe koymak. Yani, trans dayanışmasını her zaman kalbinde taşıyacak kadar onurlu ve kimlikli bir kadın. Ayrıca Uruguay’da üniversite diploması alabilen ilk trans olarak 2010’da kayıtlara geçmesi, daha sonra da başka ilklerle adından söz ettireceğinin sinyallerini veriyor.

Birleşik Krallığın işçi partisinden: EMILY BROTHERS

  • Sutton and Cheam bölgesinden milletvekili olan Emily’nin gündeminde çok fazla konu var. Bunlardan birisi tahmin edileceği üzere tüm cinsel kimlikler ve engelli olma hali için kurumsal ve sosyal hizmetlere eşit erişim imkânı ve bir diğeri ise sağlık hizmetlerinde standartların yükseltilmesi. Sıklıkla sağlık hizmetlerinden faydalandığı için standartlar ile ilgili saptamaları yapabildiğini düşünüyor. Ayrıca cinsiyet geçiş sürecinin de sağlık kapsamında değerlendirilmesi için çalışacağını dile getiriyor.

Devrim ve Devrimcilerin Ülkesinden: ADELA HERNANDEZ

  • Küba’da bulunan Villa Clara kentinde belediye meclisine seçilen ilk trans politikacı olmuştur. Hernandez’in bu başarısı, transların sadece ulusal veya federal yönetimde değil, yerel yönetimlerde de (yani halk ile daha iç içe) görev yapabileceğini göstermiştir. 1980’li yıllarda cinsiyet kimliği yüzünden iki sene hapis yatmasından günümüze bir belediye meclis üyesi olarak gelmesiyle mucizelere eşdeğer bir başarı hikayesi olmayı başarmıştır.

Niler Albayrak

Türkiye’nin Gururu: NİLER ALBAYRAK

  • Yolu Cumhuriyet Halk Partisi ile kesişmiş, tabandan yükselişe başlayan ve gelecek yıllar için umut vaat eden bir politikacıdan bahsediyoruz. Günümüzde CHP Avcılar mahallelerinde yapılan delege seçimlerinde Merkez Mahallesi’nden delege olarak seçilmeyi başardıysa da Albayrak’ın sıfırdan yükselerek bu noktaya geldiğini söylemek mümkündür. Bir partide delege olarak seçilmesi o partide kendisinin kabul gördüğü, bizleri temsil etmeye bir adım daha yaklaştığını ancak daha kat etmesi gereken onca yolu olduğunu göstermektedir.

Aktif görev yapan ve Dünya basınında öne çıkmış trans bireylerde görülen en temel ortak nokta cinsiyet kimliklerinden dolayı yaşadıkları ayrımcılık ile mücadele etmek ve yaşayan tüm trans bireyleri düşünmeleridir.  Buradan hareketle trans politikacıların amacı, Dünya’yı tüm trans bireyler için daha iyi hale getirmektir denilebilir.

GZONE DERGİ KASIM 2017 SAYISI’nın tamamını aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.