DENİZ SU TIFFANY YAZDI: GUMBALL’IN MUHTEŞEM DÜNYASI

GZone Dergi yaşam yazarlarından Deniz Su Tiffany, bir yetişkin çizgi dizisi olarak Gumball'u ele aldı. 

 

Birçoğumuzun bildiği gibi çizgi diziler sadece çocuklar için yapılmaz. Yetişkinlerin anlayacağı türden konuları olan çizgi diziler denince aklımıza Simpsons, Southpark, Family Guy gelir. Ancak eminiz ki bu yazıdan sonra aklınıza Gumball da gelecek. Aynen öyle, bu ay sizler için bolca Gumball’ın Muhteşem Dünyası’nı izledik. (Seslendiricilerin ses tonu Türkçe versiyonunda diziye ayrı hava kattığı için Türkçe dil versiyonlu halini izlemenizi tavsiye ederiz, ancak bu sefer de sansürlenen kesitler ve yine sansürlü bölümler canınızı sıkabilir) Ayrıca her bir bölüm sadece 10 dakika sürdüğü için anlatılmak istenen anlatılıyor ve çok vakit kaybetmeden bölümler bitiveriyor.

Çizgi Dizide neler var?

Öncelikle başrolde olan Watterson ailesinden başlayalım. Aile beş kişiden oluşuyor. Bunlardan anne(Nicole) ile erkek çocuk(Başrolümüz Gumball) mavi renkte birer kedi, baba(Richard) ile kız çocuk(Anais) pembe renkte birer tavşan ve ailenin evcil balığı “ayakları çıkmış bir balık” olan Darwin(ki Darwin’in evrim teorisine gönderme yapıp evrim geçirerek ayakları çıkıyor.)

Ailenin hayatı Elmore adlı bir kasabada geçtiği için çeşitli yan karakterler de var. Mesela bir muz, bir dondurma, bir bulut, bir t-rex, bir oyun hamuru, bir (çağlar boyunca yaşamış) maymun, bir çiçek, bir hayalet, bir kağıt, bir ağaç, bir patates, bir kızarmış ekmek, bir robot, bir (ters dönmüş) insan çenesi… Hepsi de bir çift eli ayağı ve yüzü olan tipler olarak dizide yer buluyor.

Ek olarak, dizide gerçek mekanlar modellenerek bir mahalle algısı oluşturulmuş. Yani Gumball’ın evini ziyaret etmek isterseniz 1026 York Street, Vallejo, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeniz yeterli olacaktır. Tabi halihazırda vizeniz varsa ve yılbaşında gidip görmek isterseniz gidiş dönüş uçak 3500-4000 TL arası fiyatlarla başlıyor(dolar kuruna göre TL’ye çevirdiğimizde)

Watterson ailesi nasıldır?

Beş kişiden oluşan Watterson ailesinde sürekli mesaiye kalıp hiç tatil yapmayan, öfke problemleri ve dövüş sporlarında siyah kuşağı olan Nicole, tüm ailenin geçimini sağlamak zorunda. Çünkü baba Richard’ın kronik bir tembelliği bulunuyor. Kanepenin baş köşesinde ağzını mağara gibi açıp uyumasıyla ve çocuk ruhlu biri olması da en büyük özelliklerinden. Anais ailenin en küçük çocuğu ve bu “toplumca” terslik ve zıtlık ailesinin en zeki üyesi. Bizlere aklın yaşta değil başta olduğunu gösterir gibi bir hali var. Kesinlikle 4 yaşında bir çocuk için fazla zeki ve evet, abileriyle aynı okula gidiyor. Abilerine gelince, Gumball ve Darwin çok iyi arkadaşlar ve neredeyse hiçbir zaman birbirinden ayrılmazlar. Kesinlikle kendi aralarında anlaşıyorlar ve Dünya’nın geri kalanından çok daha özeller. Çizgi dizi senaristleri bunu fark etmiş olacak ki yazının devamında anlatacağımız bölümlerden birinde bunu dahi eleştiriyorlar.

En beğendiğimiz bölümler(Bölüm özeti gibi, çok fazla spoiler içermez)

Gumball’ın Muhteşem Dünyası’nda beğenmedik denilebilecek bir bölüm olmamasına karşın elbette bazı bölümler çok daha akılda kalıcı oluyor. Bunlardan size seçkiler sunacağız.

Gölge: Gumball ve Darwin’in sürekli olarak birlikte takılmalarını, Gumball’ın Darwin’i yönlendirdiği ve köle gibi kullandığını ima eden ve bu gerçeği farkeden Darwin’in “balıksı” tepkilerinin yansıtıldığı bölüm. Yönetim Darwin’in eline geçtiğinde neler yaptığını göreceksiniz.

Güncelleme: Bobert adlı robotun üretici firması olan Bobert System’ın Apple’ımsı logosu, satış politikası ile gerçek Apple’a göndermeler yaptığı bu bölümde Apple’ın eski model telefonları nasıl bilinçli olarak bozduğuna ve diğer Apple’ımsı gerçeklere değiniyorlar.

Kardeşler: Her ne kadar çeşitli bölümlerde eşcinsel ögeler olduğu iddia edilse de bu bölümde Darwin’in Gumball’ı bir kızdan(Yerfıstığı Penny) kıskanması, bu kıskançlık kriziyle yaptıkları ve daha fazlası LGBTİ’ye de açık göndermeler yaptığını düşündürüyor.

Pizza: Ailemizin her üyesi sinir ve stres dolu bir gün geçirmiştir. Aksilik bu ya, evde yemek bulunmamaktadır. Sinirlerini pizza siparişi alan ve Elmore’daki tüm pis işlerde aynı anda çalışan Larry’den çıkarırlar. Larry için de artık tak etmiştir ve kapitalist sistemden elini eteğini çekmiştir. Bu kararından sonra Elmore’daki değişimler kapitalist sistemin düzeniyle ilgili bir eleştiri getirmektedir.

Tavsiye: Gumball ve Darwin, psikolojik problemleri olan rehber öğretmenlerinden yardım istiyorlar, daha doğrusu onun gönlü olsun diye istemek zorunda kalıyorlar. Daha sonra verdiği tavsiyeleri çok başka anlayan ikili, okula yüzü Abraham Lincoln’e benzeyen bir keçi bile getirtiyor.

Aşağı Çek: Bu bölümde okulun hademesine bir kız arkadaş bulmak için Tinder benzeri bir mobil uygulama ve bu uygulamada yapılan hileler eleştirel biçimde anlatılıyor. Ayrıca bu bölümde yeni bir şey keşfediyoruz, “kukla zafer dansı”.

Yavru Köpek: Watterson ailesinin çocuk bireyleri yavru bir köpek istiyorlar. Bunun için ailelerini ikna etmeleri gerek, ancak Richard eve öyle bir yaratık getiriyor ki, evin dâhisi Anais sürüngenler kitabından araştırma yaparken “bankacı” adlı bir türe rastlıyor. Bu bölümde olduğu gibi birkaç bölümde de yine avukatlar, bankacılar, devlet başkanları genel olarak ağır dilde eleştiriliyor.

Yalan: Ocak ayında sıkılan Elmore’da bu sefer Gumball ve Anais birlik olup, sevgililer günü, bilmem ne günü gibi “uydurma” bir gün icat ediyorlar ve sonrasında her şey hızlıca kontrolden çıkıyor. Bu kontrolden çıkmalar kesinlikle çizgi dizinin en klasik özelliğidir.

Güvenlik: Bilinçaltına dehşet mesajlar veren “creepypasta” tadında bir çizgifilmi okulda ders sırasında izliyorlar. Sınıftaki tüm karakterler etkilense de en çok Darwin etkileniyor. Böylesine şirin ve sevimli bir şeyin diktatöre dönüştüğünde neler olabileceğini mutlaka görmelisiniz.

Ebeveynler: Nicole Watterson’un stres dolu geçmişinin nedenleri ortaya çıkıyor. Ailesinin aşırı derecede hırslı olması ve çocuğunu erken yaştan itibaren çok zorlaması, mükemmelliyetçi olmalarıyla kimi ailelerin acımadan eleştirildiğini izleyeceksiniz. Biraz geçmişe döndüren bu bölümde Nicole ve ailesi yanında Gumball’ın bölümdeki rolüne de mutlaka odaklanmalısınız.

Öfke: Bu bölümde yine Nicole Watterson’a odaklanılmış. Nicole’ün dövüş sporlarındaki kara kuşağıyla ilgilenen bu bölüm, dövüş sporları konularını içeren animelere de “çizim tekniği” olarak göndermeler yapıyor. Ağzınızın açık kalacağına eminiz.

Baba: Bu bölümde ise Richard’ın babasıyla yaşadığı iletişim kopukluğuna, annesinin babasından nasıl nefret ettiğine ve yine buna benzer “çok genel” aile sorunlarına kendine has üslubuyla yer veriliyor. Richard’ın babasıyla geçiremediği vakitleri telafi etme çabası ise aşırı derecede komik.

Son: Kendi çizgi dizileri dahil olmak üzere çok fazla mantık hatası, tüm gerçekliğin bir anda sıfırlanması gibi konuyu eleştirdikleri bölüm. Aslında ikinci sezonun son bölümü olmasına rağmen dizinin son bölümü değildir.  Bu bölümde Watterson ailesi, geçmişte yaptıkları bazı kötü davranışların bedelleri olabileceğini öğreniyorlar. Bununla nasıl başa çıktıklarını görmek için seyretmeye değer.

Ek olarak “en büyük takıntıları” Gaylord Robinson

“Satış” bölümünde yan komşularının evinin satılacağını öğrenen Gumball ve Darwin boşluğa düşmüş gibiler. Robinson çiftinin(bir çift peluş kukla) onları sevmediği, hatta nefret edip iğrendiği kadar yaramaz ikilimiz de Robinson amcalarını çok seviyorlar. Hatta evin bir köşesinde Gaylord Robinson türbesi yapıp, ona tapıp, sessizlik yemini edecek kadar. Gerisini anlatmamız spoilerlıktan çıkıp diziyi anlatmaya girer. O yüzden bu kadar bilgi şimdilik yeterli olacaktır.

Ayrıca “creepypasta efsanesi” The Grieving(matem) bölümü

Bir creepypasta hikayesine göre yine giriş müziği ve ekran görüntüsü bozuk çalan, çizimlerin normalden farklı olduğu ve bir gece yarısı sadece bir televizyonda yayınlandığı söylenen Matem bölümünde cinayetler ölümler intiharlar ağlamalar yani bir çizgi dizide ne olmaması gerekirse hepsinin var olduğu söyleniyor. Ancak dizinin yapımcıları böyle bir şey olmadığını bir bölümde yine kendi dilleriyle alay ederek belirtiyorlar. 

Son Olarak

Kesinlikle mantıklı donelerle mantıksızlık bütünü oluşturmuş bu dizi, her bölümüyle, bu bölümlerin akışı ve bitişleriyle sizi şaşırtacaktır. Özellikle de kullandıkları abartmalar “bu kadar olur” dedirtecek cinsten. Ve Gumball, sadece bu yazıda anlatıldığı kadar değil, keşfettikçe daha fazlasını bulacaksınız. İyi seyirler…