DENİZ SU TIFFANY YAZDI: TRANS ÇOCUKLAR VARDIR

GZone Dergi yaşam yazarı Deniz Su Tiffany, Eylül 2017 sayımız için LGBTİ dünyasında hassas olan bir konuyu ele aldı: Trans Çocuklar 

Bu ilginç yazıyı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Dünya üzerinde yaşayan her yetişkinin nasıl “çeşitlenmiş cinsel kimlikleri” varsa aslında çocukların da var. Cinsel kimlik denildiğinde “kadın mı, erkek mi, ya da kişinin kendi cinsiyet tanımıyla mı bir ifadesinin” olduğu anlaşıldığında çocukların da birer cinsel kimlik (daha doğru ifadeyle cinsiyet kimliği) sahibi olduğu ortaya çıkmaktadır. Cinsel kimliğin oluşumu ile alakalı bilimsel olarak ulaşılan sonuçların kesinliği ispat edilemediğinden ötürü çeşitli iddialar hala kafa karıştırmaya yetmektedir. Ancak ortada bulunan bir gerçeklik varsa, o da trans çocukların varlığıdır. GZone ekibi olarak bu ay sizlere trans çocukların hayatlarından kesitler sunacağız.

Öncelikle cinsel kimlik mücadelesinin en temel mücadelesi olan görünürlük mevzusundan bahsedecek olursak, Dünya üzerinde herhangi bir şeyin var olduğunun kabulü için toplumları ikna etmek gereklidir. Bu toplumlar varlığın kabulü için çoğu zaman nesnel bir kanıta ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yüzden trans çocuklar kavramı Dünya genelinde dahi henüz yeni bir kavramdır. Çünkü isimlerini ve cisimlerini sadece yakın geçmişte işittik ve gördük.

Bu gerçekliğin Dünya üzerinde var olduğunun kabulünü sağlayan çocuklardan biri (şimdi 11 yaşında olan) Milla, kendisine destek olan bir ebeveyne sahip olacak kadar şanslıydı. Milla’nın ebeveyni Renee, internet üzerinden çocuğunun trans kimliğini anlatan bir foto-slayt hazırlıyor ve bunu yayınlıyor. Milla’nın kendini iki yaşında erkek-kız olarak tanımlaması, 9 yaşındayken ağlayıp “beni erkeğe dönüştürecek ilaçlar var mı” diye sorması, cinsiyetini ifade etmeden önce depresif bir yapıya bürünmesi aslında onun tam da trans erkek olduğunun göstergelerindendi. Şimdilerde ise cinsiyet kimliğini ifade edebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Bir diğer örnek olarak National Geographic dergisinin 2017 Ocak sayısında yer alan Avery Jackson gösterilebilir. Avery, harika mor-pembe saçlarıyla 9 yaşında hayatının en güzel zamanlarını yaşıyor. Elbette ki ailesinin pozitif tutumu ve bilinç seviyelerinin yüksekliği, Avery’nin yaşadığı güzel hayatın temelini oluşturuyor. Burada en çarpıcı söz şüphesiz “Kız olmanın en iyi tarafı erkek gibi davranmak gerekmemesi” dir. Avery’i bu listede özel kılan durum, bir dergi kapağına poz vermesiydi. Avery’nin kapakta yer alması olumlu olduğu kadar olumsuz tepki de almıştı. Olumlu ve olumsuz tepkiler, genel olarak LGBTİ+’lara verilen tepkilerden yalnızca “unsurun yaşı” konusunda farklılaşıyordu. Kısacası tepkiler “alışık olduklarımızdan” idi. Hatta derginin bu sayısı bazı ülkelerde (ülkemiz de dahil) farklı kapak ile okurların beğenisine sunulmuştur.

Dünya çapında en ünlü olan örneği olarak (trans çocukların her yerde olduğunun kanıtı olarak) Angelina Jolie’nin çocuklarından Shiloh’un ailesinde “ben erkeğim, bana kızmışım gibi davranmayın” çıkışı ve ailesinin ona destek olması verilebilir. Dünya basınında bu detay yer alırken Türkiye basınında ise hala (Hiçbir şeyden haberi yokmuşçasına ya da hiç haberi olmak istememişçesine) “Angelina Jolie’nin kızı” olarak yer almıştır. Türkiye basını ne kadar da kemik bir inat gösterse de, Shiloh’un bir erkek çocuğu olduğu gerçeği sabittir. Cinsiyet kimliğinden ötürü dışlanmadan rahat bir hayat süren şanslı azınlıktan olmasının önüne hiçbir magazin haberi geçemez.

Peki, “Erkek değil kızız” diyen iki çocuğun hikayesini duydunuz mu? İngiltere’de biri altı(şimdi sekiz) ve diğeri de sekiz(şimdi on) yaşında olan iki çocuk, doğduklarından itibaren cinsiyet kimliklerinin farkında olup, konuşmaya başladıktan sonra da cinsiyet kimliklerini ifade etmeye başladılar. Toplumsal cinsiyet atamalarında “kadınlığa” atfedilen herşeyle ilgilenmeleri, hal ve hareketlerinde dahi bunu yansıtmaları ve aslında bu durumdan çok mutlu olmaları bu yaşta erken bilinçlendiklerini gösteriyor. Bu ikiliden Lily, kendini şu sözlerle ifade ediyor; “Eğer erkek olarak yaşamak zorunda kalsaydım çok üzgün olacaktım. Gerçekten üzgün, ama şimdi bir kız gibi yaşıyorum ve çok daha iyi hissediyorum.” Lily birçok yaşıtına göre çok daha net cümleler kurabiliyor, Biyolojik cinsiyetiyle uyuşmamasını delilik zannedebileceklere inat çok bilinçli bir çocuk. İkiliden diğeri olan Jessica ise kadınlar tuvaletine girmesine izin verilmediği için tuvaleti gelmesin diye bütün gün su içmediğini söylüyor. Tabi tek yaşadıkları bunlar değil, her bir örnek gibi bu paragrafta bahsedilenlerin de hayatlarında karmaşa hakim.

Bu örnekler yalnızca buzdağının görünen kısmı. Her yetişkin trans gibi trans çocuklar da hayatın en temelinde dahi yaşadıkları problemler sebebiyle hayatın duvarları üstüne gelmiş gibi hissetmektedir. Trans çocukların diğerlerinden farkı ise toplumsal cinsiyet kalıplarının halen çok katı olduğu, bu katı sınırların dışında doğası olanlara zalim olduğu gerçeğinin farkına çok küçük yaşta varmalarıdır. Trans çocuklar, çok erken yaşta “genetiğinden dolayı varsayılan cinsiyeti” ile “gerçek cinsiyeti” arasında farklar olduğunu çözebilmiş bilinçli çocuklardır. Ailelerin görevi ise eğer çocukları trans ise ve çocuklar kendini farketmişse, asla trans çocuklarını lanetlememelilerdir.

 BU DOSYA VE GZONE DERGİ’NİN “EYLÜL 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ya da CİHAZINIZA İNDİREREK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…