DENİZ SU TIFFANY YAZDI: TRANS MODELLER

GZone Dergi yazarlarından Deniz Su Tiffany, moda dünyasında dikkat çeken trans modelleri mercek altına aldı. İşte bu yazı:

Victoria’s Secret adlı iç giyim markasının tarihinde ilk kez bir trans kadın olan Valentina Sampaio ile çalışmaya karar vermesi ışığında, moda dünyasındaki trans temsiliyetinin ne durumda olduğunu sizlere göstermek istiyoruz.

Kime Niyet Kime Kısmet?

Carmen Carrera

2012 ve 2013 yıllarından Carmen Carrera’yı hatırlayanlarınız olacaktır. Carmen Carrera 1.78 metre boyunda, 1985-New Jersey doğumlu ve moda dünyasının güzellik kalıplarına göre oldukça alımlı bir kadındır. Amerika’da yayınlanan RuPaul’s next Drag Race yarışmasının 3.sezonunda adını duyuran Carrera için, bir online kampanya imzalama sitesinde hayranlarının desteğiyle Victoria’s Secret’ta ilk trans manken olması için imzalar toplandı. Yaklaşık 23.000 imza topladıktan ve o yıllarda Los Angeles moda haftasında podyuma çıkmasına rağmen bu ünvanı elde edemedi. Ancak tam da 7 yıl sonra başka bir transdaşına, yani 1996-Brezilya doğumlu 1.77 boyundaki Valentina Sampaio’ya bu markanın ilk trans modeli olmak kısmet olur. Ve bu güzel adım da Dünya basınında oldukça geniş yer bulur. Çünkü moda dünyasının aradığı güzellik kalıplarına oldukça uymakla birlikte, trans olması diğer meslektaşlarına göre “medyaya malzeme” olacak bir dikkat çekiciliğe sahip. Bir trans kadına yer veren Victoria’s Secret, aynı zamanda Dünya’daki LGBTİ+ dostu kampanya konjonktürüne de uyum sağlamış oluyor.

Valentina Sampaio

Transfobinin bir kalesi daha yıkıldı!

Tam da Victoria’s Secret’ın ilk trans mankenini seçmesinden bir yıl önce, (yaşıyla ve yaşadığı çağıyla müsemma) markanın pazarlama şefi Ed Razek; “Markamız bünyesinde asla bir transseksüel modele yer vermeyeceğiz.” Diyerek tepkileri çekmişti. Çektiği bu tepkilerin üstüne bir de pazarlama başarısızlığı yaratıp, ayrıca Victoria’s Secret’ın yılbaşı defilesinin yapılmamasının nedeni olarak da gösterilince, daha fazla gurursuzluk yapmayıp emekli oldu. Çünkü devir artık Ed Razek devri değil!

Diğer markaların “trans işbirlikleri”

Bu konudaki öncü marka Victoria’s Secret diyemeyiz. Elbette ilk olmadığı gibi son da olmadı. Şimdi tarih sıralamasına girmeden sizlere moda dünyasının diğer “trans işbirliklerinden” bahsedeceğiz.

Mesela Chanel’den başlayalım. Özellikle de çanta ve akesuarlarıyla öne çıkan, marka bilinirliğinin tartışma dahi götürmeyeceği göz önünde bulundurulduğunda yine büyük bir adım attıklarını söylemek mümkün. 1994-Boston Doğumlu, 1.80 metre boyundaki Teddy Quinlivan ile anlaşmaları, tüm taraflar için atılmış güzel bir adım olarak yine Dünya genelinde ses getirdi.

Teddy Quinlivan

Peki ya İngiliz moda devi Glies’ın modellerinden olan, Vogue’un ilk trans kadın kapak yıldızı, MakeUp4Ever’ın yüzü ve fotoğrafçı Steven Klein’ın yakın arkadaşı desek… Evet Andreja Pejic’ten bahsediyoruz. Tabi aynı zamanda kendisi Türkiye’de kısa soluklu bir dizide de rol aldı(Fatih dizisi, 2013 yılı, Kanal D’de yayınlandı).

Ya da Givenchy’nin baş tasarımcısı Riccardo Tisci’nin en güzel keşfi desek? Hemen akıllarınıza Lea T. Gelecektir. Bunun dışında Dünya çapında birçok marka ile de işbirliği yaparak moda dünyasına adını yazdıralı çok oldu.

Bunun dışında Rimmel London markasının yüzü (aynı zamanda aktivist kimliği de olan) Geena Rocero, American Apperal markasının yüzü Isis King, Gucci ile işbirliği bulunan Hari Nef’ten de bahsetmek yerinde olacaktır. 

Geena Rocero

Yeraltı Moda veya Gösteri Dünyası diyebileceğimiz alandan: Bir playmate olarak Ines Rau da var.

Yine dergimizde de daha önce yer verdiğimiz Fransız model Ines Rau; ünlü “heteroseksüel erkek dergisi” Playboy’un Kasım 2018 sayısına konuk olarak yine bir ilke imza atıyor. Derginin transfobik hayranları tarafından olumsuz yorumlar alsa da artık transfobi bir kale daha kaybetmişti. Ancak Ines Rau’nun sıfırdan buraya çıktığını söylemek elbette abesle iştigal olur. Çünkü daha önce Vogue İtalya dergisinde yer alması ve Balmain’in reklam yüzü olması gibi bir tecrübesi de bulunuyor.

Masculine Side’a da uzanalım

Vogue Fransa, GQ gibi tirajı yüksek dergilerin büyük bir zevkle sayfalarına konuk ettikleri 1994-New York doğumlu Laith Ashley, Diesel ve Calvin Klein gibi markaların kullandığı bir model. Şimdilerde kariyerine şarkıcı olarak devam etmesine karşın kim bilir, belki yine moda dünyasının içinde görürüz onu?

Laith Ashley

Son Olarak (Çok Kısa)

Bu kadar çok örneğin varlığından şu anlaşılmalıdır; Trans olsak da olmasak da, her yerde var olabiliriz. Moda dünyası bunlardan yalnızca bir tanesi!

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :