DENİZ SU TIFFANY YAZDI: TRANSFOBİNİN SİLAH NİTELİĞİNDEKİ 6 ARGÜMANI

GZone Dergi’nin trans kadın yazarı Deniz Su Tiffany, translar hakkındaki ortalıkta dolaşan yalan yanlış argümanları Ekim 2017 sayımız için tek bir yerde toparladı. İşte bu yazı:

Transfobinin Silah Niteliğindeki 6 Argümanı

Transfobi, cahil cühelaların elinde trans bireylerin canını yakabilecek bir silaha dönüşür. Korkudan kaynaklı nefretin ortak özelliği olarak fobi duyulan konuyu yok etme hıncı ise bu tür duyguların ortak özelliğidir. GZone ekibi olarak bu ay sizlere trans bireylere karşı kullanılan transfobi silahlarını ve bunları savuşturmanın yöntemlerini araştırdık. İşte transfobiklerin silah niteliğindeki 6 argümanı…

1) Translar sapık ve hastadır

İlk argümanda transların sapık ve hastalıklı olma hali(!) her zaman bir arada kullanılmaktadır. İkisinin bir arada kullanılmasının can yakma etkisini artırdığı düşünülmektedir. Eğer üzerinde 5 dakika düşünülürse hem sapık hem de hasta olunamayacağının farkına varılabilir. Transfobikler fobik eylemlerini illa devam ettirecekse ya sapıklık ya da hastalık durumundan birini seçmek zorunda 

2) Translar topluma kötü örnek oluyor

Kötü örnek olmaktan kasıt kendisine ve başkasına zarar verecek durum ve eylemleri gerçekleştirmek ve bu eylemleri özendirmektir. Transseksüellik kişinin kendisine özel bir cinsiyet kimliği ve bunun ifadesi anlamındayken kötü örnek olma kapsamına “yalan söyleme, mobbing, hırsızlık, cinayet, pedofili, ensest ve daha bir sürü şey” girmektedir. Dünyada bunca kötülük varken huzur bozanlar translar mıdır?

laverne-cox-trans-oyuncu

3) Ulu orta görünmemeliler, olacak şey mi canım?

Deniyor ki, görünmezlik pelerini bir an önce icat edilsin, translara dağıtılsın ve translar da bunu illa ki kullansın. Yani bir kesime ne yapıp ne yapamayacağı konusunda bir dayatma söz konusu olabilmektedir. Ya da evlerde tecrit yaşansın, paşa gönülleri ne zaman sokağı terk etmek isterse o anlarda fırsattan istifade edip “görüntü kirliliği yaratmasınlar”. Umarım translardan görüntü kirliliği diye bahsedenler dindar veya iyi kalpli biri olduğunu da iddia etmiyordur. Ya da yasalar önünde kendisiyle eşit bir insanın sokağa çıkma özgürlüğünü kısıtlamaya yeltenip özgürlük naraları atmıyordur. Bu silaha karşı insanların mutlak yasa koyucu olmadıklarını hatırlatmakta fayda var.

4) Bu benim düşüncem ve ifade özgürlüğüm

Eğer ki din, ataerkillik gibi ulvi güçlerin altına sığınamayacakları yerdelerse bir nebze daha özgür düşüncelerin söylenebildiği bir ortamda zor durumda kalmışlardır. Yalnız bu durum dahi transfobikleri durduracak güce sahip değildir. Bu tarz ortamların en büyük artısı ve aynı zamanda “bugı” olan ifade ve düşünce özgürlüğünün altına “sığınırlar”. Yalnız bilmedikleri tek bir konu var, o da ifade ve düşünce özgürlüğünün başkalarına zarar verecek boyuta ulaşamayacağı, bir nevi burunlarının ucunda sona erdiğidir. Aynı ifade özgürlüğüyle bu husus net bir dille ifade edilmelidir

5) Tam erkek veya kadın gibi görünmüyorlar, isteseler de olamazlar zaten

Trans kadınlar ve trans erkekler tam da “orjinalleri” gibi görünmüyorlar, bu ne böyle olacaksa cinsiyet değiştirmesinler. E tabi ne de olsa hası gibi olmaz… Böylesi durumlarda toplumsal erkek ve kadın kalıplarının arasındaki çizginin kalınlığı ya da cinsiyet kimliği ifadelerindeki çeşitsizliğin yarattığı handikaplı durumlardan bahsetmeniz bir işe yaramayacaktır. Halihazırda karşı taraf eğitimli bir birey olsa dahi tam erkek veya tam kadın gibi görünmenin aslında sosyal bir rahatsızlık olduğunu anlamamaya gayret edeceklerdir. Bu durumlarda kullanılan hormon ilaçlarıyla, geçirilen ameliyatlarla birlikte ne zorluklar çektiğinizi, bu kadar zorluğun üzerine bir de onların gelmemesi gerektiğini, yine de güzel veya yakışıklı olduğunuzu üstüne basa basa belirtmeniz karşı tarafın silahını egale etmekte daha etkili bir çözüm sunacaktır. Trans kadınlara özel olarak üretilen “hadi doğursunlar da görelim” cilerin ise birer “damızlık kurban” olduklarını belirtmekten de çekinmeyin. Belki bir kişinin daha aydınlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

6) Öldürülmeliler

Eğer ki ileriye gidip bu söylendiyse işe (her ne kadar inancınız olmasa da) iç hukuk yollarını tüketmekle başlayıp durumun ciddiyetini karşı tarafa kavratmalı, bu saatten sonra insaniyet veya tatlı dilin hiçbir problemi çözmeyeceğinin farkında olarak adımlarınızı ileriye doğru atmalısınız. Tabi bu sırada can güvenliğiniz için maddi gücünüzün elverdiği kadar ek önlemler almak da yararınıza olacaktır.

SONUÇ

Transfobi her ne kadar elindeki sliahları gün geçtikçe güçlendirip paslanmasınlar diye sürekli kullanıyorsalar bile her silahın bir kalkanı vardır. İlkönce kendimizi korumak bizlerin elinde; Bu yüzden silah niteliğindeki argümanları iyi tanıyıp, çözümleyerek kendimizi nasıl koruyabileceğimizi hızlıca tatbik etmeliyiz.

1 YORUM

Comments are closed.