DENİZLİ İRANLI EŞCİNSELLERİN DURAĞI OLDU

DenizliHaber’den Büşra Kuru İranlı eşcinsellerin durağı olan Denizli şehrini haber yaptı.

Cinsel eğilimlerinin ülkelerindeki karşılığı idam cezası… O nedenle ilk sığındıkları ve güvenli buldukları bir liman Türkiye İranlı LGBTİ’liler (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transgender ve İnterteks Birliği) için.

Resmi rakamlara bakıldığında, “uluslararası koruma kapsamındaki yabancılar” statüsünde Denizli’de 2 bin 133 İranlı bulunuyor. Hürriyet’ten Zeynep Miraç’a 2 yıl önce röportaj veren 6rang Lezbiyen ve Transseksüel Ağı Koordinatörü Shadi Amin ile Türkiye’de yaşayan İranlı eşcinsellerin durumunu anlatırken, Denizli’deki sayıyı 250 olarak veriyorlar.

TURİST OLARAK GELİYORLAR

Shadi, “Vize zorunluluğu yok. İran’dan Türkiye’ye bir turist gibi tamamen kanuni olarak geliyorlar. Hemen Birleşmiş Milletler’e gidip iltica başvurusunda bulunuyorlar ve polise gidip kendilerini kayıt altına aldırıyorlar. Burası bekleme salonu gibi. Son dört yılda gittikçe artan sayıda insan buraya geldi. Kayseri, İranlı LGBTİ’lerin başkenti. Denizli’de de çok var” diyor o röportajında.

EN ÇOK GÖNDERİLDİKLERİ YERLER DENİZLİ VE KAYSERİ

Türkiye’de yaşayan İranlı eşcinsel Roma ise, röportajda “Denizli’de 250’nin üzerinde İranlı LGBTİ birey var. 300 kişi Kayseri’de, 70­80 kişi Eskişehir’de, 20­30 kişi Yalova’da. Lambdaistanbul Farsça bir görüşme hattı yarattı. Bir sene içinde bin telefon geldi. Ben de mülteciyim. 2012’de geldiğimde Türkiye’deki İranlı LGBTİ bireylerin sayısı 80’di, altı ay sonra 720’ye ulaştı” açıklamasını yapmış. “Neden Kayseri ya da Denizli” sorusuna Shadi, “Çünkü mecburlar. oraya gönderiliyorlar. Sanırım yaşadıkları şehrin LGBTİ toplumuyla dayanışma içinde olmalarını engellemek için böyle bir yöntem uyguluyorlar. İstanbul’da olsalar, dayanışma olacak çünkü. Bunlar tutucu ve küçük şehirler. İnsanlar hemen kim olduğunu anlıyor ve seni rahat bırakmıyor” yanıtını vermiş röportajda.

 

DENİZLİ’DEKİ LGBTİ SÖZCÜSÜ ONLARI ANLATTI

Peki İranlı mülteci eşcinseller Denizli nasıl yaşıyor? Buradaki hayatlarında hangi sıkıntılarla karşılaşıyorlar? LGBTİ’lilerin Denizli sözcüsü F.Ö ile bu kentte yaşayan İranlı eşcinsel mültecileri konuştuk. İşte söyledikleri:

BİRBİRLERİNE GÜVENMİYORLAR

Denizli’de benim bildiğim bin civarı İranlı eşcinsel mülteci var. Genelde birbirine güvenmiyor, o yüzden grup halinde dolaşıyorlar. Sebebi ise bazılarının LGBTİ olmadığı halde kolay yoldan Kanada, Amerika gibi ülkelere geçiş yapmak için eşcinsel rolü yaptıklarını düşünüyorlar. Bazılarının arasında Hristiyan olmayıp gitmeye çalışanları da var. Böyle olunca birbirlerine çok fazla güvenmiyorlar. DENİZLİ MÜLTECİLERE SICAK DAVRANAN BİR ŞEHİR Denizli, eşcinsel olarak kısıtlamadan mültecilere sıcak davranan bir şehir. O yüzden pilot olduğunu düşünüyorum. Eşcinsellere gelince… Sokakta göründüklerinde maksimum bakıyor insanlar. Onun dışında laf atma gibi bir durum yok. Bir arkadaşım Türkçe bilmediği için el hareketleri ile iletişim kurmaya çalışıyor. Şu ana kadar sadece birbuçuk sene içinde bir kişi dirsek atmış. ‘Birkaç kişi bazen laf atıyor’ diyor. Ancak gelip birebir suratına karşı laf atmıyorlar. Sözlü veya fiziksel bir şiddet yok.

FAZLA SAAT ÇALIŞIYORLAR AZ ÜCRET ALIYORLAR

Burada geçici oldukları için, geçici işlerde çalışıyorlar. Buraya uyum sağlayanı da var sağlamayanı da. Genelde iş bulma konusunda sıkıntı yaşıyorlar. En baş örnek sigortaları yapılmıyor. Benim tanıdığım birçok arkadaşımın içerde parası kaldı. Çalışma saatleri çok fazla, izin alamıyorlar. İş sahibi normal çalışan personelinden çok az para veriyor.

Kaynak: DenizliHaber