DİLAN ÇITAK: TATLISES SOYADIM YÜZÜNDEN TÜRKÜ SÖYLEDİĞİMİ SANANLAR VAR

GZone Dergi, Temmuz-Ağustos 2018 sayısında, genç şarkıcı Dilan Çıtak Tatlıses’i ağırlıyor. Son günlerde, bir Mansur Ark klasiği olan “Maalesef” ile karşımıza çıkan, ünlü şarkıcı İbrahim Tatlıses’in kızı olan Dilan’a en merak ettiğimiz soruları sorduk. 

 • Yeni şarkın hayırlı olsun. Peki neden “Maalesef”? Neden bu şarkıyı coverlamaya karar verdin?

Aslında çok fazla sıfır şarkımız vardı elimizde. Hepsini hazırladık stüdyoda okuduk ama bu şarkıyı her sahnede söylediğimde içimde başka bi bap olduğunu hissediyordum ve ani bir kararla ben bu şarkıyı yapmak istiyorum dedim hazırladık tam istediğimiz bir sound çıkınca da oldu dedik ve oldu :))

 • Maalesef öncesinde de Batı sounduna sahip başka bir şarkıyla seni dinledik, sahnende de hayli geniş bir repertuvarın var. Bir “Tatlıses” olunca daha başka bir müzik türü beklentisi oluşuyor mu insanlarda sence?

Evet kesinlikle oluşuyor hatta bazıları tanımadan önce türkü söylediğimi sanıyordu ama bambaşka bir tarza sahip olduğumu dinleyince ve sahnemi izleyince görüyorlar.

 • “Tatlıses” konusuna gelmişken; soyadının avantajlarını mı dezavantajlarını mı yaşıyorsun? Bu nasıl “Tatlıses” gibi sözlerle karşılaşıyor musun?

Hem dezavantajı hem avantajları var. Dezavantajları geçmişte yaşamış olduğum bazı yapımcıların çalışmaktan çekinmesi oldu. Bu bana zaman kaybettirdi sadece. onun dışında sonradan bu işe başladığımı ve sırf müzik yapmak için yaptığımı düşünen bir kesim var o da çok rahatsız edici değil. Zamanla öyle olmadığını görebilmeleri daha önemli.

 • Sanırız bu soyadını açıklamadan önce çok uzun yıllardır sahneye çıkıyormuşsun ve daha çok işe gidiyormuşsun. Sence bu duraklama neden yaşandı?

Az önce de dediğim gibi ben pop müzik yapıyorum ama hala müzik tarzımızla alakalı önyargılar olabildiği için biraz duraksama yaşayabiliyoruz zaman zaman.

 • Bu önyargıları nasıl kıracağını düşünüyorsun?

Ben kendimden emin adımlar atmaya devam edeceğim işimi en iyi şekilde yapmak önceliğim gerisi hallolucaktır.

 • Müzikle ilgili nasıl planların var? Single/albüm olarak ve sahne hayatında olarak ne gibi çalışmalar planlıyorsun?

Müzik planlamam çok yoğun bir çalışmadan geçiyor. Dans etmek ve sahne şovları benim için müzikle bir bütün. Sınırlarımı aştıkça sahnemde büyük prodüksiyonlara yer vericem.

 • Albüm yapacak olursan bizleri nasıl sürprizler bekler?

Albüm yaparken önemli özellikleri olmasını istiyorum. Elimden geldiğince konsept işler yapacağım.

 • Seni “Dada Salon Kabarett”te de izledik. Okan Bayülgen ile yollarınız nasıl kesişti?

Okan abi müthiş bir adam beni ilk defa çıktığım bir programda tesadüf olarak izledi ve bana bayılmış yıllarını bu camiaya vermiş bir duayenden bunları duymak harikaydı benim için. Sonrasında kendisinin Dada Salon kabaresinde de konserimiz oldu.

 • Türkiye’deki şarkıcılar sence Avrupa’daki şarkıcılara göre daha büyük engellerle karşılaşıyorlar mı? Hileli olabilecek izlenme sayıları, farklı sıkıntılar yüzünden şevkinin kırıldığı oluyor mu?

Ben bu hileleri doğru bulmuyorum ama herkesin kendi tercihi. Ben organik izlenmelerden yanayım kendimi herkes benim klibimi tıklıyor diye kandırarak konser salonlarına gelince de davetlilerle doldurmayı tercih etmiyorum. Kendi başarımı da başarısızlığımı da reel olarak görmeliyim ki gerçek anlamda bir kalıcılığım olsun.

 • Türkiye’deki LGBTİ’lerin son yıllardaki yükselişini takip ediyorsundur. Sence daha özgürleşmek için neler yapmamız gerekiyor?

Kendinizle barışık olmaya devam etmeniz bence en önemlisi.

 • Bir gün LGBTİ’ler için yapılacak bir çalışmada yer alır mısın?

Güzel ve kaliteli olan her projede severek yer alırım.

GZone Dergi Temmuz-Ağustos 2018 sayısının tüm içeriklerine aşağıdaki fotoğrafı tıklayarak ulaşabilirsiniz.