DISNEY’İN İLK EŞCİNSEL KARAKTERİNİ CANLANDIRACAK HETEROSEKSÜEL OYUNCU TEPKİ ALDI

Yeni film Jungle Cruise’da Disney’in ilk eşcinsel karakterini canlandıracağını açıklayan heteroseksüel komedyen Jack Whitehall’a sosyal medyadan tepki yağdı. Sosyal medyada Scarlett Johansson’a yöneltilen eleştirilerin benzeri yapıldı.

Jack Whitehall, heteroseksüel olmasına rağmen Disney’in ilk eşcinsel karakterini canlandıracak olmasıyla büyük tepki çekti.

30 yaşındaki İngiliz oyuncu, Emily Blunt ve Dwayne Johnson’la birlikte Jungle Cruise filminde rol alacak.

Whitehall, yeni filmini Instagram sayfasından gururla duyurdu. Blunt’ın eşcinsel erkek kardeşini canlandıracak olan Whitehall rolünden dolayı “onur duyduğunu” söyleyince sosyal medyadan tepki yağdı.

Pek çok sosyal medya kullanıcısı, Scarlett Johansson’ın trans bireyi canlandıracağı rolünü, “trans rolünü trans bir oyuncu canlandırmalı” tepkileri üzerine bırakmasını hatırlattı.

Sosyal medya kullanıcıları, Disney’i, eşcinsel rolü eşcinsel olmayan bir oyuncuya verdiği için sert şekilde eleştirdi.

Eşcinsel aktör Stephen Fry da topa girerek kariyeri boyunca pek çok defa heteroseksüel karakteri canlandırdığını, bunun normal olduğunu söyledi: “Birden fazla defa heteroseksüel erkeği oynadım. Hatta babayı canlandırdım. Yıllar önce eğitime, düzeltilmeye ve adaptasyona gönderilmeliydim” şeklinde kinayeli bir tweet attı.

Disney, Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin) filminde ilk kez eşcinsel bir sahneye yer vermişti.

Başrollerini Emma Watson ve Dan Stevens’ın paylaştığı filmin yönetmeni Bill Condon, Attitude dergisine verdiği röportajda, Josh Gad’in canlandırdığı LeFou karakteri ile Luke Evans’ın canlandırdığı kötü karakter Gaston’un “eşçinsel sahnesi” olduğunu söylemişti. Bu, Disney tarihindeki ilk eşcinsel sahne olarak büyük ses getirmişti.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :