DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NIN NEFRET SUÇU İŞLEYEN AÇIKLAMALARINA TEPKİLER BÜYÜYOR: İLK SUÇ DUYURUSU GELDİ

İHD Ankara Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında, "tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığını" söylediği hutbesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

İHD Ankara Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında, “tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığını” söylediği hutbesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili İHD’den yapılan açıklamada, nefret suçlarını, ayrımcılığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önlemenin devletin görevi olduğu belirtilerek “Açıkça suç işleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden alınarak hakkında soruşturma başlatılması için gerekli tüm kurumları görevini yapmaya çağırıyoruz. Türkiye Hükümeti, geçtiğimiz Ocak ayında BM’nin LGBTİ+ haklarına ilişkin eleştirilerine yanıt vererek etkinlik ve yürüyüş yasaklarını inkar etmiş, hak ihlali olmadığını iddia etmişti. Hükümet biran önce, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı kriterlerine göre, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini de içeren, nefret suçlarına ilişkin yasal düzenlemeleri yapmalıdır. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi olarak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzun ve konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyor, LGBTİ+’lara yönelik özellikle oluşturulan bu nefret dalgasının karşısında olduğumuzu yineliyoruz” denildi.

Ülke genelinde bütün camilerde eş zamanlı okunan hutbelerde; “Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” çağrısıyla, LGBTİ+’lara yönelik şiddet eylemlerinin yolunun açıldığı, linçlerin meşrulaştırıldığı belirtilen açıklamada “Diyanet bu suçu ilk kez işlemiyor. 5 Temmuz 2019 tarihinde okunan hutbede de eşcinseller için “yaradılışa aykırı bir sapkınlık” diyerek, yine ayrımcılık yapmış ve nefret suçu işlemişti. Cinsel yönelim ve cinsel kimliğe yönelik saldırıların tek sorumlusu Diyanet değildir. İki yıldan uzun süredir gerekçesiz biçimde tüm LGBTİ+ eylem/etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan, Diyanetin açıklamalarına karşı yasal işlem başlatmayarak desteklediğini gösteren hükümet, eşcinsellere karşı işlenen nefret suçlarının sorumlusudur” denilmişti.

Ayrıca KAOS GL, Diyanet Başkanı Ali Erbaş hakkında verilen tüm tepkileri aşağıda derledi:

Diyanet’in nefret hutbesine siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri tepki gösteriyor:

*Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Böylesi bir sözün salgın döneminde ne kadar çok kişiyi hedef haline getireceğinin farkında olunmaması felaket. Ayrıştırıcı ve nefret suçlarına adeta gerekçe yaratan bu söylemi ve dini duyguları kullanarak bunu yapanları kınıyorum” dedi.

*Pozitif-iz Derneği, “Diyanetin nefret söylemleri ile LGBTİ+ bireyleri hedef göstermesini ve her fırsatta HIV ile ilişkilendirmelerini de üzüntüyle karşılıyoruz” dedi.

*İHD Ankara Şubesi ise, nefret hutbesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

*Antalya LGBTİ Platformu, Antalya Kadın Platformu, Antalya Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, Antalya Nar Kadın Dayanışma, Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği, EMEP’li Kadınlar, Halkevci Kadınlar, İMECE, İHD Antalya Şubesi, İHD Kadın ve LGBTİ Komisyonu, KESK Antalya Kadın Meclisi, HDK Antalya Meclisi, Antalya Ekoloji Meclisi, HDP Antalya Gençlik Meclisi ve HDP Antalya Kadın Meclisi de ortak açıklamayla Diyanet’in nefret ve ayrımcılık dolu Cuma hutbesine tepki gösterdi.

*Hêvî LGBTİ+ Derneği, Diyanet’in nefret hutbesiyle LGBTİ+’ları ve HIV ile yaşayanları hedef göstermesinin ardından “Türkiye’den HIV Hikayeleri” kitabını online ortamda paylaştı.

*Pozitif Dayanışma, Diyanet’in Ramazan’ın ilk gününe denk gelen Cuma hutbesinde LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef göstermesini eleştirdi, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, nefret suçu işliyor” dedi.

*Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu, Diyanet’in nefret hutbesine ilişkin açıklama yayınladı. SES, Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef alan hutbesinin ayrımcı olduğunu hatırlatan SES, Sağlık Bakanlığı’nı ve Bilim Kurulu’nu hutbeye karşı bilimsel açıklama yapmaya çağırdı.

*Nar Kadın Dayanışması, sosyal medyadan, “tehlikeli olan sizin gerici zihniyetiniz, hastalık olan sizin saçtığınız virüsle yaşamı çalınanlar. kadınlara, lgbti+lere, çocuklara kin ve nefret saçan fetvalarınız gidecek biz kalacağız! eşcinseller vardır, vardı, var olacak!” dedi.

*Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Diyanet’in nefret hutbesine ilişkin Cumhuriyet gazetesinin haberini paylaşarak sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı: “Başkasının farklılığını kabullenmeme, bağnazlık, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığın dışa vurumu olan bu ifade, nefret söylemidir. Bir hukuk devletinde nefret söylemi korun(a)maz…”

*Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+’ları hedef gösteren açıklamasını kınadı, “LGBTİ+’lara ve kadınlara yönelik nefret kampanyaları düzenleyenlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

*Komünist LGBT’lerin açıklamasından bir bölüm ise şöyle: “Biliyoruz ki insanlık bu salgını geride bırakmayı başaracak. LGBT düşmanlığı dahil her türlü “salgın fırsatçılığı” ise unutulmayacak. Eşit birer yurttaş olarak yaşama hakkımızı da, bilimi ve aydınlanmayı da savunmaya devam edeceğiz!”

*Kadın Savunması sosyal medya hesabından, “Diyanet cuma hutbesinde eşcinselliğin ve nikahsız birlikte yaşamanın hastalıkların sebebi olduğunu söyledi. Gerici, kadın düşmanı, homofobik Diyanet; HADİ ORADAN! #alışınburadayız #loveislove #lgbti #aşkaşktır #diyanetkapatılsın #hadioradan” dedi.

*Kampüs Cadıları’nın sosyal medya hesabından paylaştığı açıklaması ise şöyle: “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma hutbesinde evlenmeden aynı evde yaşamanın ve eşcinselliğin hastalıkların sebebi olduğunu söyledi. Nefret söylemlerinizle kadın düşmanlığını ve homofobiyi yeniden üretmenizi kabul etmiyoruz!”

*İzmir Barosu Başkanlığı, Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren Cuma hutbesine ilişkin açıklama yayınladı. Baro, “Diyanet İşleri Başkanını yaptığı ayrımcı ve nefret içerikli konuşması sebebiyle kınıyoruz” dedi.

*Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı: “Diyanet ayrımcılık ve nefret virüsü saçıyor! Fırsat bulduğu her durumda aileyi ve heteroseksist toplumu kutsayan, homofobi ve nefret suçu işleyen Diyanet kapatılsın!”

*Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl Örgütü, sosyal medyadan “Pandemi öncesi zaten toplumsal hayattan soyutladığınız lgbti+ ları salgın günlerine nefret odağı haline getirmek kötülüktür. Diyanet yaşamdan uzak, halkı kin ne nefrete sürükleyen açıklamalar yapıyor. Bu suçtur!!! #koruyamıyorsunuz!” dedi.

*ODTÜ Halkların Demokratik Kongresi: “Gökkuşağının her rengi, her zaman, her yerde, her koşulda var olacak! LGBTİ+ bireyleri hedef göstermeniz nefretiniz ve kindar geçmişinizi ispatlıyor. Nefrete inat yaşasın hayat!”

*Diyanet’in nefret hutbesine HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu tepki gösterdi, “Bu bir nefret suçudur” dedi: “Diyanet Cuma günü bir hutbe yayınladı. LGBTİ’lere ve zina konusuna yönelik. Bu bir nefret hutbesiydi gerçekten. Aslında öyle bir algı karıştırıyordu ki, insanların kafasını karıştırıyordu; çünkü başka bir virüsle uğraşırken HİV virüsünden bahsediyor ve aynı zamanda bu insanları suçluymuş gibi hedef haline getiriyor. Böyle bir hutbenin, böyle bir dayanışma zamanında yayınlanması ve insanları hedef haline getirmesi nefret suçudur ki İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi de bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu.”

*HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, sosyal medya hesabından şunları şöyledi: “#Koruyamıyorsunuz Üstelik nefret söylemi yayarak LGBT+’ları ve HİV ile yaşayanları hedef haline getiriyorsunuz. Korona günlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı ayrımcı söylemleri ile yaşam hakkını hiçleştirmekten vazgeçmeli.”

*Liseli Genç Umut: “Diyanet İ. Başkanı: “hastalık sebebi homoseksüelliktir.” Ali Erbaş Cuma hutbesinde koronavirüs konuşmasında “Eşcinsellik hastalığı beraberinde getiriyor” diyerek bilimsel açıklaması, tutarlılığı olmayan açıklamalar yaptı. Üstüne “meşru değiller” dedi. Gayrimeşru olan sizlersiniz!”

Güncellenen KAOS GL haberinin devamı burada