DOCTOR WHO’DA SENARİST VE OYUNCU ARASINDAKi “EŞCİNSEL KARAKTER” KRİZİ

Doctor Who’nun yeni yol arkadaşı Pearl Mackie’nin karakterinin eşcinselliği ile ilgili açıklamalarından dizinin senaristi Steven Moffat rahatsız oldu. 

Uzun zamandan beri devam eden dizinin 10. Sezonunda Bill Potts’u oynayacak olan Pearl Mackie, ilk bölümü ile bu Cumartesi dizi severler ile buluşacak. Good Morning Britain’e konuşan Pearl Mackie, önceki sezonlarda dizide eşcinsel karakterlerin olduğunu vurgulamıştı. 

BBC’de yayımlanan uzun soluklu bilim kurgu dizisi Doctor Who’da çıkacak olan yeni karakterin eşcinsel olacağı ortaya çıktığında büyük sansasyon yarattı.  Geçmişte yinelenen bir dizi LGBT karakterleri olmasına rağmen; Mackie’nin oynayacağı karakter, dizide düzenli rol alan ilk eşcinsel karakter olacak.

Önceki sezonlarda dizide suçlarla mücadele eden lezbiyen çift Jenny ve Madam Vastra (Catrin Stewart ve Neve McIntosh) evliyken yine eski sevilen karakterlerden olan River Song (Alex Kingston) ve Captain Jack Harkness (John Barrowman) panseksüellerdi.

Doctor Who’nun senaristi ve yapımcısı Steven Moffat, yeni yol arkadaşının gey olacağının duyulmasından epey rahatsız. Bir basın toplantısında yeni yol arkadaşı hakkında sorulan sorulara yanıt veren senarist Moffat, yeni karakterin bazıların düşündüğü gibi olmadığını, kendilerinin bu yönde bir açıklama da yapmadıklarını, durumun sadece Pearl Mackie’nin vermiş olduğu röportajdan ibaret olduğunu belirtti.

Haber çeviri: Bircan Pullu