DOCUMENTARIST’TE LGBTİ+ YÖNETMENLER AYRIMCILIKLARI ANLATACAK

9-14 Haziran’da 11’incisi gerçekleşecek DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri’nde bu sene Filistin ve 50. yılında 1968 temaları öne çıkıyor. Bu sene de her yıl olduğu gibi yerli ve yabancı bir çok konuğu ağırlayacak olan festivalde bu sene de LGBTİ+ farkındalığı ve görünürlüğünü desteklemek amacıyla Kuir Belgeseller bölümü yer alıyor. 

Birçok atölyenin, sunum, söyleşi, sinema dersi ve yan etkinliklerin olacağı festivalde usta sinemacı Mohammad Bakri ‘Direniş Sineması ve Filistin’ konulu bir sinema dersi verecek.

Festival süresince aramızda olacak yabancı konuklarımızı aşağıdaki listede iletiyorum. Yabancı konukların yanı sıra bir çok yerli film yönetmeni aramızda olacak. Festival programında yıldızla işaretlenmiş filmlerin yönetmen katılımları gerçekleşecek.

Festivalde bu sene de LGBTİ+ farkındalığı ve görünürlüğünü desteklemek amacıyla Kuir Belgeseller bölümü yer alıyor.

Sinema Sektöründe Sınırlar: LGBTİ+ Yönetmenler Anlatıyor

Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) ve Documentarist işbirliği ile düzenlenecek olan etkinlikte dört LGBTİ+ yönetmen kendi deneyimlerinden yola çıkarak sinema sektöründeki ayrımcılıkları ve engelleri anlatıyor. Moira isimli bir kısa belgeseli ve Mikado isimli bir de kurmaca filmi olan Nilgün Küçükbatman, Başka Mevzuu yönetmenlerinden Bahar Kılıç, Mahallede LGBTİ Olmak yönetmeni Ada Ayşe İmamoğlu ve Hükmü Yok yönetmeni Asya Leman Sanıtürk söyleşide konuşuyor olacak. LGBTİ’ler her alanda olduğu gibi sinema sektöründe de ayrımcılığa, haksızlığa ve şiddete maruz kalıyor ama aynı şekilde mücadeleyi bırakmadan emek vermeye de devam ediyor. Bu seneki Onur Haftası’nın teması “Sınır” iken biz de sinema sektöründeki sınırlar, sınırlılıklar, sektörde yaşanılan sorunlar ve LGBTİ+ sinemacıların deneyimlerini konuşmak için bir araya geliyoruz.

“Top”tan Hikayeler

“Hikâye, hayatın rastlantısallığına karşı bir direniştir,” der Sevilay Çelenk. Hikâye anlatmak, “kaosa kafa tutmaktır” bir nevi, çünkü hikâyeler karşılaşma alanları sağlarlar. Bir şeyin ötekisinin, o şeye dair anlattığı hikâye de böyle bir düzlemde düşünülebilir. Kadınların, ilk ötekilik ve sınırlarının bir topun çevresinde çizilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden, kadınların topla ilgili (çocukluğa dair ya da günümüzdeki) her anlatısının, bir mücadele ve direniş hikâyesi olarak karşımıza çıktığı savıyla birlikte, forumda, bir kapışma ve karşılaşma alanı olarak “top”tan hikâyeler tartışılacaktır.

Festivalin konukları:

Ibtihal Alaloul, Mamine Hachimi, Bouchr Zafati / 3 Stolen Cameras /Yönetmeni ve Equipe Media Kollektifi Üyeleri (Filmin ekibi)

Ramia Suleiman /Long Season/ Görüntü Yönetmeni

Ayat Najafi / Futbol Under Cover / Yönetmenlerden biri

Tomas Doruska, Akile Nazlı Kaya / Canlandırma Belgesel Atölyesi Eğitmenleri / Famu Sinema Okulu Eğitmenleri

Mohammad Bakri / Onur Konuğu / Yönetmen, Oyuncu