DOĞUKAN MANÇO: BABAMI KAYBETTİKTEN SONRA, ONUN VE MÜZİĞİNİN KIYMETİNİ DAHA İYİ ANLADIM

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone, Haziran 2016 “Onur Haftası Özel” sayısı için tarihinde ilk kez siyaha büründü. LGBTİ bireylere yapılan bir soykırım hareketi olan Orlando katliamı için #yastayız. Bu anlamlı günlerin şerefine sizlere dolu dolu bir sayı hazırladık.

Bu sayımızın konuklarından biri de Barış Manço’nun bize emaneti, Doğukan Manço.

Türkiye’nin en büyük kültür ve müzik ikonlarından birinden, Barış Manço’dan bize yadigar kalan iki oğlunun büyük olanı Doğukan Manço, hem DJ’liği hem de Survivor yarışmacısı kimliği ile son yılların en konuşulan isimlerinden biri oldu. Funda ile hazırladığı yeni teklisi “Yüzleşme” ile müzik listelerinde hızla yükselen Doğukan Manço, sorularımızı yanıtladı. İşte bu röportajın öne çıkan başlıkları:

Röportaj: Murat Renay & Onur Özışık 
Fotoğraflar: Birkan Semerci

Barış Manço çok özgürlükçü ve evrensel bi karaktere sahipti. Sizce babanız Türkiye’deki LGBTİ’ler hakkında ne düşünürdü? Ve sizce Türkiye’deki LGBTİ’lerin özgürlük mücadelesindeki durumu nedir?

Babam entellektüel birikimi Türkiye’nin 8-10 gömlek üstünde olan biriydi. Bu yüzden neyin ne olduğunu rahatlıkla algılardı. Buna göre de kimselere belli etmeden doğru adımlar atardı. Ben de babamın izinde gitmeye çalışıyorum, adımlarımı dikkatli atıyorum. Aldığım eğitim gereği de her zaman orta yolu bulmaya çalışan biriyim. Taraf tutmayı sevmiyorum. Fakat LGBTİ’ler için birşeyler yapmak istiyorum.

Onun en büyük sırrı din, dil, ırk ve cinsel yönelimleri hiçbir zaman sınıflandırmadan hareket etmesiydi. Dolayısıyla her kitle ve her kesim tarafından sevilmişti. Bunu da biz ailesine güzel bir şekilde aktardığını düşünüyorum. Çünkü bizlerde de bu ayrımcılık yok.

Bu röportajın tamamı için

GZONE DERGİ’NİN “HAZİRAN 2016” SAYISINI

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

GZONE DERGI HAZIRAN 2016 KAPAK