DOĞUŞ DERGİ GRUBU’NDAN NATIONAL GEOGRAPHIC’E TUHAF SANSÜR

National Geographic dergisinin Doğuş Dergi Grubu tarafından Türkiye’de yayınlanan Ocak 2017 sayısının hem kapağı hem de kapaktaki başlık ilginç bir şekilde sansürlendi.

GZone’da da yer verdiğimiz, tarihi önem taşıyan kapakta  9 yaşındaki trans çocuk Avery Jackson yer almakta ve başlık olarak da “Gender Revolution” yani “Cinsiyet Devrimi” yazmakta idi.

128 yıldır yayınlanan derginin kapağındaki ilk trans birey olma özelliğini taşıyan Avery Jackson, bu derginin yayınından sonra sosyal medya üzerinden homofobik hakaretler ve tehditler aldığını da söylemişti.

Derginin Türkiye’deki yayın haklarına sahip olarak ve yaklaşık 17 yıldır dergiyi Türkiye’de yayınlayan Doğuş Grubu ise hem kapağı hem de kapaktaki sözü yanlış çeviri ile bir anlamda sansürledi.

Aynı derginin Türkiye kapağına trans çocuk Avery Jackson konmadı ve “Cinsiyet Devrimi” olarak çevrilmesi gereken “Gender Revolution” sözü ise -nedense- “Cinsiyet Mücadelesi” olarak yer aldı.

Derginin Türkiye edisyonu için hazırlanan kapak, çoğunluğunda LGBTİ bireyler ve genişleyen cinsiyet algısından bahseden bu özel sayıyı heteroseksüel kadın ve erkek algısına indirgemeye çalışan bir tasarıma sahip.

1 YORUM

Comments are closed.