DONATELLA VERSACE’NİN MODA YOLCULUĞU KİTAP OLDU

Donatella Versace imzalı Versace kitabını rahatlıkla ‘yılın moda kitapları’ listesine ilk sıradan dahil edebiliriz. Uzun zamandır üzerinde titizlikle çalışılan bu kitabı epey bekledik. Kitabın basılı versiyonunu Kasım’da elimize alacak olsak da, kapak fotoğrafı heyecanımızı ve yüksek beklentimizi boşa çıkarmıyor.

Bizleri, 90’ların sonlarına ait siyah beyaz bir fotoğrafla karşılayan Donatella Versace, kitabın kapağıyla içeriğine ait önemli bir göndermede bulunuyor. Bu kitap, 1997 sonrası yüksek modayı yeniden ele geçiren Donatella’nın yeni Versace dönemini ele alıyor. Bildiğiniz üzere, 1997 Versace hikayesinin hem dönüm, hem de kırılma noktası. Muhteşem Donatella’nın abisini, Versace Kraliyeti’nin ise büyük imparatorunu kaybettiği bir yıl. 15 Haziran 1997’de, Florida’da sabah rutinini gerçekleştirmek üzere yürüyüşe çıkan Gianni Versace talihsiz bir silah saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Gianni Versace’den sonra ihtişamlı aile şirketini devralan Donatella, tek başına 19 yıldır yüksek modanın önemli kalelerinden Versace’yi korumaya ve büyütmeye devam ediyor.

Versace kitabı da 336 sayfada hepimizi Donatella Versace’nin kendi estetik yolculuğuna ikonik fotoğraflar, özel anılar, defileler, defile arkası çekimleri, ilham perileri, yıldız fotoğrafçılar ve önemli moda otoritelerin katkılarıyla arşivlik bir tanıklığa davet ediyor. Richard Avedon, Steven Meisel ve Mario Testino gibi yıldız fotoğraçıların yanı sıra, podyumun efsaneleri Chrisy Turlington, Naomi Campbell ve Linda Evangelista gibi isimlerin izlerine de bu başyapıtın sayfalarında rastlamak mümkün. Versace kitabının içeriğine önemli katkı sağlayan editörler arasında başarılı akademisyen ve moda dünyasında eleştiri anlamında otorite olarak kabul edilen Maria Luisa Frisa, W’nun genel yayın yönetmeni Stefano Tonchi, Business of Fashion’ın yetkili editörü Tim Blanks ve Vanity Fair ve Vogue editörü Ingrid Sichy de bulunuyor. Prestijli yayınevi Rizzoli’den çıkacak kitap için, arşivinizin en güzel köşesini şimiden ayarlayın.

Kaynak: Vogue