DUA LIPA’YI NEDEN SEVMELİYİZ? 5+1 RULES

Dua Lipa

GZone Dergi yaşam yazarı Recep Özdaş, 2017 yılında en büyük çıkışlardan birini yapan şarkıcı Dua Lipa’yı neden sevmemiz gerektiğini 5(+1) maddede “Fark ve Ayrım: Dua Lipa’yı Neden Sevmeliyiz? 5 + 1 Rules” yazısında özetledi. 

İşte bu yazı:

1. İlk ve belki de en önemli neden: Herkesin bi insta filtresiyle farklılaşmaya çalıştığı zamanlarda, aynılaşmanın önemini gördü, duacıyız. Valencia ya da X-pro bizi ne kadar farklılaştırırdı ki zaten? 41 insta filtresinin aynı kahverengisi değil miyiz? Peki, Lipa’da ve müziğinde aynı olan ne? Ritim ve tonların tekrarlar içinde dönüştüğü, bir anlamda ‘Güneş her gün doğduğu için mutluyuz! önermesindeki gibi, tekrarlarımız ve ritimlerimiz mutluluktur alt metni.

Vsco ya n’oldu bu arada? Pek az görünmeye başladı, bu sanat kalesi de pastel renklerin toprağına mı gömüldü acaba? Vsco yüzünden bir iki yıl kendilerini sanatçı, fotoğrafçı gibi yutturan tiplere hiç girmiyorum bile.

2. Bu tiplerden biri de hah işte Ceylan Ertem ve onun gibi şarkı söylemeye çalışan (o da Yıldız Tilbe gibi söylemeye çalışırken) ve jazz yapmak isterken gittikçe gıcıklaşan yeni nesil kızlar. Bu kızların çağında doğru pop yapabilmeyi, bir nevi ana akımın doğrusunu becerebilmeyi gösterdi Dua Lipa. Tıpkı Yıldız Tilbe’nin 90’larda yaptığı doğru ve tadında pop gibi. Demek ki öykünme ve ilham denen şeyler yoktur. Doğru işi içten ve samimi yapmak vardır. Dua’ya diyorum Ceylan Ertem sen anla. O kadar ki Lipa’nın sesindeki Rihanna okşayışı bile hiç irrite etmiyor, aksine bu detay onu daha da yüceltiyor sanki.

(Rihanna sevmeyenle olmaz!)

3. New Rules ve IDGAF’daki bum bum, dın dın ritimlerinin kafamıza vururcasına ‘bunu yap’ diyen dişil estetiği. Beyonce Amerikan feminizmini (r&b ve sömürge sonrası) gündemimize soktuysa, Lipa Balkan feminizminin (pop ve milliyetçilik sonrası) yeni kurallarını anlatıyor, ince ince, ilmik ilmik.

Bütün büyük olayların saçma küçük kıvılcımları Balkanlardan çıkar ya zaten. Sırp prensin suikasti yüzünden çıkan I. Dünya Savaşını asla unutmadık.

4. Biraz kızıl biraz mavi, yalnızlığın ve güçlü kadınlığın asil rengi blazer ceketlerin egemenliğinde, renkleri savaştıran ama duyguları karıştıran, bunu da kadın kurallarıyla yapan IDGAF. Bu klip bana Kosova’lı Dua’nın iki kutuplu dünyada bile ‘nasıl aynıydık’ dediği bir rüya gibi geliyor.

5. İki kutuplu dünya demişken, bu kutupların kesişme noktası Kosova, resmî adıyla Kosova Cumhuriyeti, Balkanlar’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülke. Ezhel’in deyişiyle ‘denizi var ama kıyısı yok’. Pembe, mor kürkleri seven Bebe Rexha, Era Istrefi, Rita Ora ve tabi ki Dua Lipa’sı var.

Bonus: Balkanlar dan gelen soğuk daddy rüzgârları, Lipa’nın babası, bence SCRUFF kullanan baba Dukagjin Lipa

Hamam da yapmış, neyse konumuz evlat Lipa.

         

GZone Dergi Şubat sayısının tüm içeriklerine aşağıdaki kapak görselini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :