DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TRANSSEKSÜELLİĞİ RUHSAL BOZUKLUK KATEGORİSİNDEN ÇIKARDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), transseksüelliği ‘davranış bozukluğu ve ruhsal bozukluk’ kategorisinden çıkardı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), transseksüelliği ‘davranış bozukluğu ve ruhsal bozukluk’ kategorisinden çıkardı.

DSÖ böylece transseksüelliğin bir ‘bozukluk’ olmadığını resmen kayda geçirmiş oldu.

Örgüt geçen haziran ayında Hastalıkların ve İlgili Sağlık Sorunlarının Uluslararası İstatistiksel Sınıflaması listesini bu yönde güncelleyeceğini duyurmuştu.

Güncellemenin onaylanmasıyla ‘cinsiyet kimliği bozuklukları’ ifadesi ‘cinsiyet uyuşmazlığı’ olarak değiştirildi. Ayrıca, transseksüellik ‘ruhsal bozukluklar’ bölümünden çıkarılarak ‘cinsel sağlık’ bölümünün altında listelendi. Değişiklikler 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek.

DSÖ’nün attığı bu adım LGBTİ+ bireyler ve aktivistler tarafından memnuniyetle karşılandı. İnsan Hakların İzleme Komitesi de bu değişikliğin, trans kimliklere bakış açısında bir ‘liberalleşme’nin önünü açacağını açıkladı.

Cinsiyet eşitliği üzerine çalışmalar yapan dokuz sivil toplum kuruluşunun ortak açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: “Bu noktaya gelmemiz çok uzun vakit aldı. Bundan birkaç yıl önce transseksüelliği hastalıkmış gibi gösteren kategorilerden uzak tutmak imkansız gibi görünüyordu. Ancak şimdi oldu. Çok memnunuz.”

Açıklamada, DSÖ’nün güncellemesinin önemli bir adım olduğu ancak bu konudaki bakış açılarını değiştirmek, ön yargıları silmek ve bazı ülkelerin yönetimlerinin tutumlarını değiştirmek için atılacak çok adım olduğunun altı çizildi.

Kaynak: Diken