DUYURU: 2016 YILINDA LONDRA’DA HIV ENFEKSİYONU %40 ARTTI

Londra’nın en önemli cinsel sağlık kliniği 56 Dean Street yeni araştırmasıyla çok üzücü bir bilgiyi açıkladı. 2016 yılında Londra’da HIV enfeksiyonunda %40’lık bir artış olduğunu açıklayan klinik yetkilileri, bu sayının artışının korkutucu olduğunu söylüyor. 

2015 yılında merkeze HIV enfeksiyonu ile başvuran kişi sayısının 373 olduğunu kaydeden yetkililer, bu sayının 2016 yılında 626’ya ulaştığını söylüyor. Merkez yetkilileri diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara bakıldığında ise tablonun benzer olduğunu söylüyor. Londra’nın en yetkin cinsel yolla bulaşan hastalık merkezi olduğu bilinen ve Soho kısmının merkezinde yer alan 56 Dean Street, aynı zamanda HIV ve benzeri enfeksiyonlarda en çok başvuruya sahip klinik olma özelliğini taşıyor.

İngiltere’de PREP tedavisinin halen bir tartışma sebebi olduğunu söyleyen klinik yetkilileri, PREP tedavisi için gerekli olan Truvada isimli ilacı, tedavi görmek isteyen bireylere maliyet fiyatına ulaştırma sözü vererek Londralılara inanılmaz bir hizmet veriyor.