EKREM İMAMOĞLU: EŞCİNSEL VATANDAŞLARIMIZIN YAŞAM KALİTELERİNİ KORUMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ ANCAK EŞCİNSEL EVLİLİĞE TOPLUM HENÜZ HAZIR DEĞİL

Jülide Ateş'in sunduğu "40" programına konuk olan Ekrem İmamoğlu, eşcinseller ve eşcinsel evlilikle ilgili açıklamalar yaptı.

DİYANET’in nefret hutbesi ile tekrar Türkiye’nin gündemine gelen eşcinsellik ve eşcinsel evlilikler konusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan çok dikkat çeken açıklamalar geldi. İmamoğlu, “Eşcinsel evliliğe izin verilmesi hususuna henüz toplumumuzun hazır olmadığının altını çizmek isterim” dedi.

Ekrem İmamoğlu, Jülide Ateş’in “Eşcinsel evlilikleri onaylıyor musunuz?” sorusuna, “Tabii ki eşcinsel vatandaşlarımızın da yaşam kalitelerini ya da yaşamla ilgili özgürlüklerini korumakla ilgili sorumluluğumuz var. Geçmişte bu görevi yapmış insanların sorumluluğu olduğu gibi benim de var. Benden sonraki belediye başkanlarının da var. Ülkeyi yönetenlerin de var. Ama şunu söylemekte fayda görüyorum ki, eşcinsel evliliğe izin verilmesi hususuna henüz toplumumuzun hazır olmadığının altını çizmek isterim.” şeklinde cevap verdi.

Ekrem İmamoğlu,geçtiğimiz yıl Onur Haftası sırasında yabancı bir gazetecinin “Pazar günü yapılması beklenen ve İstanbul Valiliğinin yasağı ile karşılaşan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü etkinliğini destekleyecek misiniz?” sorusuna yasağın müsebbibi kurumlar ile konuşulacağı cevabını vermişti.

İmamoğlu seçim kampanyası döneminde Hollanda Başkonsolosluğu’nun davetine katılmış ve LGBTİ+’larla sıcak pozlar vermişti.