ELEŞTİRMENLERE GÖRE 2010’LARIN EN İYİ 20 LGBTİ+ FİLMİ (1.KISIM)

GZone'un sinema yazarı SineKuir, dünyadaki eleştirmenlerin verdiği puanlara göre Metascore'u en yüksek 20 LGBTİ+ içerikli filmi listeledi. Listede yer almayan önerilerini ise bonus olarak verdi.

GZone’un sinema yazarı SineKuir, IMDB’de yer alan, dünyaca ünlü sinema eleştirmenlerinin filmlere verdiği puan üzerinden hesaplanan “Metascore” puanına göre 2010-2019 arasında en yüksek puana erişen 20 LGBTİ+ içerikli filmi listeledi. Metascore puanı olmayan ama bizce izlenmeye hak eden bazı filmleri de araya sıkıştırdı. İşte bu listenin 20-11 arasındaki ilk kısmı:

20. KIZ: GIRL -2018- (Metascore: 73 – IMDB Puanı: 7.2)

Belçika’nın 2018’deki Oscar adayı GIRL, 15 yaşındaki bir trans bireyin balerin olmak için verdiği mücadeleyi konu ediyor. Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan Girl’ün yönetmen koltuğunda Lukas Dhont oturuyor. Victor Polster’in Lara karakterine hayat verdiği filmin kadrosunda Arieh Worthalter, Valentijn Dhaenens, Katelijne Damen, Nele Hardiman gibi isimler yer alıyor. Film, ergenlik çağındaki trans bireyler için yapılmış en önemli filmlerin başında geliyor.

19.LAURENCE ANYWAYS -2012- (Metascore: 73 – IMDB Puanı: 7.7)

Xavier Dolan’sız bir liste düşünmenin imkanı yoktu. Dolan her ne kadar Fransız sinemasının genç dahisi olarak övgülere boğulsa da eleştirmenlerdeki skorları her zaman çok yüksek değil. Yine de kendisi listemizin en son basamaklarına cinsiyetini geçişi yapmaya karar vermiş bir erkek ve bir kadın arasında yaşanan imkansız aşkın hikayesini anlattığı Laurence Anyways filmi ile dahil oluyor.

18. PARIS 05.59 THEO & HUGO – 2016 – (Metascore: 74 – IMDB Puanı: 6.9)

İki eşcinsel erkek arasındaki aşka ve aşkın hiç beklenmedik anlarda gelişine dair hayli cüretkar bir film. Gerçek zamanlı filmin yönetmenliğini Jacques Martineau ve Olivier Ducastel üstleniyor. Theo ve Hugo eşcinsel bir partide tanışırlar ve hemen birbirlerinden etkilenirler. Theo ve Hugo sabahın ilk saatlerinden itibaren birbirlerini tanımaya başlarlar. Filmin başrollerinde ise Geoffrey Couet ve François Nambot yer alıyor.

17. BÜYÜKANNE: GRANDMA -2015- (Metascore: 77 – IMDB Puanı: 6.7)

Elle Reid, sevgilisinden henüz ayrılmış, insanları fazla sevmediğini düşünen biridir. Akşama kadar 600 dolar bulması gereken torunu Sage çıka gelir ve birlikte parayı bulmak için ortan oraya dolaşırlar. Bu süreçte karşılaştıkları kişilerle eski anılar yeniden canlanır, saklanmış sırlar ortaya çıkar. Bu renkli büyükanne karakterine ise güçlü oyunculuğuyla, gerçek hayatında açık bir lezbiyen olan Lily Tomlin hayat veriyor. Bu sevimli film, baş karakterin lezbiyen olması filmin ana konularından biri olmasa da beyazperdede izlediğimiz nadir yetmiş yaş üstü lezbiyen karakterlerden birine sahip olmasıyla ilgiyi hak ediyor.

16.MİRASÇILAR: THE HEIRESSES -2018- (Metascore: 77 – IMDB Puanı: 6.8)

Mirasçılar, hayatın zorlukları ile mücadele etmeye çalışan iki kadının hikayesini konu ediyor. Chela ve Chiquita uzun yıllar birlikte olan lezbiyen bir çifttir. Maddi zorluk yaşayan çift, her birinin birçok anısı olan eşyalarını satmaya başlar. Fakat işler daha da kötüye gidip borçlar ödenemediğinde Chiquita hapishaneye girmek zorunda kalır. Chela da şöförlük yapmaya başlar. Aslında kendi halinde, iddiasız bir film olmasına rağmen, Paraguay’dan gelen bu yapım eleştirmenlerin 2018’deki gözdelerinden biri oldu.

15. PRIDE -2014- (Metascore: 78 – IMDB Puanı: 7.8)

İzinli son LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yaptığımız 2014 yılında, İngiltere’den gelen bu box office filmi içimizdeki umutların daha da yeşermesine neden olmuştu. 1984 yılında henüz 20 yaşındaki gey Joe, Bromley’den Londra’ya Onur Yürüyüşü’ne katılmak için gelir. Hissettiği tereddüt bir grup geç gey erkek ve lezbiyen ile tanışınca yerini rahatlamaya bırakacaktır. Gethin’s Soho Kitapevi’nde bir araya geldiği bu gençler aslında dönemin başbakanı Margaret Thatcher tarafından hoş görülmemektedir. Öte yandan aynı günlerde maden işçileri çalışma koşulları nedeniyle greve gitmiştir. Kuzey İrlandalı aktivist Mark Ashton ezilen iki kanadın birlik göstermesi gerektiğini savunur. Eşcinsel gençler, bir İrlanda kasabasına yardım için harekete geçerler ve gönülden yardımları toplumda karşılık bulur. 

14. HAFTASONU: WEEKEND -2011- (Metascore: 81 – IMDB Puanı: 7.6)

Tüm iddiasızlığına rağmen, tüm zamanların en sevilen eşcinsel aşk filmlerinden biri olan Weekend, daha sonra başka şahane filmlerini izleyeceğimiz yönetmen Andrew Haigh’in ilk ses getiren eseri olma özelliğini taşıyor. Russell, bir cuma akşamı arkadaşlarıyla buluştuğu ev partisinden çıkıp tek başına bir bara gider. Geceyi burada geçirir ve tam eve dönmek üzereyken Glen’le tanışır. Glen ve Russell karşılıklı bakışma oyununa tutulurlar ve gecenin sonunda da kendilerini Russell’ın evinde bulurlar. İkisi de başlangıçta yaşadıklarını tek gecelik bir ilişki olarak görür, ancak ertesi sabah ayrılmalarının üzerinden gün boyu birbirlerini düşünmeye devam ederler. Daha sonra yeniden bir araya geldiklerinde ise onları ilişkiler, anılar, korkular üzerine konuşacakları, barlara ve yatak odalarına taşınacak bir hafta sonu beklemektedir. Bir rastlantıyla başlayan bu hafta sonu, hayatlarını tamamen değiştirecektir.

13. GÖLDEKİ YABANCI: STRANGER BY THE LAKE -2013- (Metascore: 82 – IMDB Puanı: 6.9)

Fransa’da bir yaz mevsimi, sadece erkeklerin girebildiği bir göl kenarı, gizli saklı bir yerdeki Franck, ilk görüşte Michel’e aşık olur. Michel, tüm karizma ve çekiciliğinin altında tekinsiz bir gizem taşıyan tehlikeli bir adamdır. Franck ve Michel arasındaki tutku, sırların kök saldığı ve herkesi sarıp sarmaladığı gerilimli bir atmosferde vücut bulur. Tüm zamanların en homoerotik filmlerinden biri olan “Göldeki Yabancı – Stranger By The Lake” hayli gizemli bir gerilim.

12. KALP ATIŞI DAKİKADA 120: 120 BPM -2017- (Metascore: 84 – IMDB Puanı: 7.5)

1990’lı yıllarda AIDS farkındalığı için savaşan Act Up-Paris’teki bir grup insanın hikayesini anlatan bu çarpıcı film, 2017’nin en önemli yapımlarından biri oldu. Ana karakter Nathan, toplumun bilgisizliği ve duyarsızlığı ile mücadele veren, ilaç şirketlerinin çıkarcılığına karşı savaşan Act Up-Paris’ grubuna katılmıştır. Şiddetli tartışmalar, eylemler ve coşkulu dans partilerinin kendisine yeni yer edinen Nathan, grubun radikal gücü Sean’a aşık olur. Yaşadığı tutkulu aşk ve AIDS karşı verdiği mücadele kendisini yeniden inşa etmesine neden olacaktır.

BONUS FİLM: DALLAS BUYERS CLUB (Metascore: 84 – IMDB Puanı: 8.0)
İçerdiği trans kadın karaktere rağmen tam anlamıyla bir kuir sinema örneği olmayan “Dallas Buyers Club”, Metascore olarak listenin tam bu noktasında yer alıyor, ancak biz yine de bu filmi bonus olarak veriyoruz. Jared Leto’nun dillere destan seks işçisi trans kadın performansına ek olarak, filmin ana karakteri uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’un gerçek hayat hikayesine ışık tutan film, C.R.A.Z.Y isimli ergen bir eşcinsel erkeğin hikayesini anlattığı filmi ve “Big Little Lies” ile tanıdığımız  Jean-Marc Vallée‘ye ait.

11. HİZMETÇİ: THE HANDMAIDEN -2016- (Metascore: 84 – IMDB Puanı: 8.1)

1930’larda geçen hikayede kendisini Kont olarak tanıtan bir dolandırıcı, gizemli ve saf görünen Japon varis Leydi Hideko’nun zenginliğini ele geçirmek için onu kendisine aşık etmeyi planlar. Sook-hee’yi ise ona yardım etmesi için Leydi’ye hizmetçi olarak kiralar. Ancak bu hizmetçinin her şeyden habersiz hanımefendisine delicesine aşık olması işleri karıştıracaktır. Sarah Waters’nın Fingersimth adlı romanının modern bir Kore uyarlaması olan filmin yönetmenliğini Uzakdoğu sinemasının en sevilen yönetmenlerinden Park Chan-Wook üstleniyor. Film, tutkulu bir lezbiyen aşkı anlatan oldukça stilize bir gerilim.

BU LİSTENİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

BONUS FİLMLER: Bu listede yer almasa da hiç de fena olmayan IMDB puanlarıyla izlemenizi önerdiğimiz diğer 10 film

THE WAY HE LOOKS – IMDB Puanı: 7.9

LOVE, SIMON – IMDB Puanı: 7.6

FREE FALL – IMDB Puanı: 7.6

OUT IN THE DARK – IMDB Puanı: 7.5

LILTING – IMDB Puanı: 7.2

CENTER OF MY WORLD – IMDB Puanı: 7.2

DANISH GIRL – IMDB Puanı: 7.1

HANDSOME DEVIL – IMDB Puanı: 7.1

SORRY ANGEL – IMDB Puanı: 6.8

KNIFE + HEART – IMDB Puanı: 6.3