ELEŞTİRMENLERE GÖRE 2010’LARIN EN İYİ 20 LGBTİ+ FİLMİ (2.KISIM)

GZone'un sinema yazarı SineKuir, dünyadaki eleştirmenlerin verdiği puanlara göre Metascore'u en yüksek 20 LGBTİ+ içerikli filmi listeledi. İşte zirvedeki 10 film:

GZone’un sinema yazarı SineKuir, IMDB’de yer alan, dünyaca ünlü sinema eleştirmenlerinin filmlere verdiği puan üzerinden hesaplanan “Metascore” puanına göre 2010-2019 arasında en yüksek puana erişen 20 LGBTİ+ içerikli filmi listeledi. İşte bu listenin zirvesinde yer alan 10 film:

BU LİSTENİN İLK KISMI İÇİN TIKLAYIN

10. TANGERINE – 2015- (Metascore: 85 – IMDB Puanı: 7.1)

Tek bir günde geçen ve tamamı iPhone 5 ile çekilen film, hayat kadını olarak çalışan trans kadınlar Sin-Dee ile Alexandra’nın başından geçen bir dizi talihsizliği konu ediniyor. İki arkadaş Noel günü çıktıkları yolculukta kaplerini kıran erkek arkadaşı bulmak için çabalar. 
Sean Baker’ın yönettiği filmin başlıca rollerinde Kitana Kiki Rodriguez, Mya Taylor ve Karren Karagulian bulunuyor. Bu ilginç filme herhangi bir yerde denk gelirseniz sakın kaçırmayın.

9. TANRININ UNUTTUĞU YER: GOD’S OWN COUNTRY -2017- (Metascore: 85 – IMDB Puanı: 7.7)

Yorkshire’ın kırsal kesiminde geçen filmde, Johnny Saxby isimli genç erkeğin çiftliklerine çalışmaya gelen Romanya kökenli işçi ile yaşadığı gerçekçi aşk hikayesi anlatılıyor. Ülkemize uğramasa da yurtdışında pek çok ödülle taçlandırılan bu kendi halindeki film kuir sinemanın 2010’lu yıllardaki en sevilen filmlerinden biri oldu.

8. MUHTEŞEM KADIN: A FANTASTIC WOMAN -2017- (Metascore: 86 – IMDB Puanı: 7.2)

Bir trans kadının ana karakter olduğu, bu kadar övülen ve ödüller alan bir filme her koşulda saygı duysak da açıkcası “A Fantastic Woman”ın neden bu kadar şişirildiğini anlamış değiliz. Kendinden yaşça büyük sevgilisi aniden vefat eden Marina, hem geride ve yalnız kalmışlığın ağırlığı hem de kendisini dışlayan, hırpalayan bir toplumla mücadele etmek zorunda kalır. Yoldaşının zamansız ölümünden sonra, Marina’ya dair her şey sorgulanmaya başlar. 

7. MAVİ EN SICAK RENKTİR: BLUE IS THE WARMEST COLOR -2013- (Metascore: 88 – IMDB Puanı: 7.7)

Cannes Film festivalinde, Palme d’or ödülünü kazanan Mavi En Sıcak Renktir adlı filmde, yönetmen Abdellatif Kechiche bir kadının diğer bir kadın ile aşkı keşfetmesini anlatıyor. Filmin başrolündeki Lea ve Adele, yönetmen tarafından taciz edildiğini ve kimi sahnelerin çekiminde zor kullanıldığını itiraf etseler de film sinemaseverlerin kalbinde halen özel bir yere sahip.

6. ACI VE ZAFER: PAIN AND GLORY -2019- (Metascore: 88 – IMDB Puanı: 7.7)

Pedro Almodovar’ın en öznel ve neşesiz filmlerinden biri olmasına ve her izleyenin filmle derin bir bağ kuramamasına rağmen eleştirmenler tarafından yere göre sığdırılamayan “Pain and Glory” yönetmen Salvador Mallo’nın geçmişten bugüne yaptığı seçimleri ve yaşamında iz bırakan olayları konu ediyor. Elbette usta yönetmenin bir bildiği vardır diyoruz ve filmden zevk almaya bakıyoruz.

5. THE FAVOURITE -2018- (Metascore: 90 – IMDB Puanı: 7.6)

Yunan yönetmen Yórgos Lánthimos‘un çok beğenilen filmi Sarayın Gözdesi-The Favourite, Kraliçe Anne’in sağ kolu olan Lady Sarah ile saraya yeni gelen hizmetçi Abigail arasında yaşanan mücadeleyi konu ediniyor. Başroldeki Olivia Colman’ın Kraliçe Anne’ın dengesiz ve tekinsiz ruh halini yansıtırkenki başarısı muhteşem bir seyir zevki vaadediyor.

4. ALEV ALMIŞ BİR GENÇ KIZIN PORTRESİ: PORTRAIT OF A LADY ON FIRE (Metascore: 93 – IMDB Puanı: 8.2)

Henüz çok yeni bir film olmasına rağmen, pek çok eleştirmenin gözdesi olan bu özel film 6 Aralık’ta da ülkemizde vizyonda. Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız, nakış gibi işlenen bu film, 18. yüzyıl sonlarında Britanya’da genç bir kadının portresini yapmakla görevlendirilen bir sanatçının hikayesini konu ediniyor.

İLK 3 ÖNCESİ BONUS FİLM: VE SONRA DANS ETTİK – AND THEN WE DANCED
Henüz Metascore’u hesaplanmamış olsa da, 8.3’lük yüksek IMDB puanı, eleştirmenlerin yorumları, aldığı ödüller ve Gürcistan gibi homofobinin yüksek olduğu bir ülkeden sesini yükseltmiş olmasıyla her türlü övgüyü hak eden “Ve Sonra Dans Ettik- And Then We Danced” bu listedeki ilk 3’ü sıraladığımız noktanın öncesine çok yakışıyor.
15 Kasım 2019’da ülkemizde gösterime giren bu filmi mutlaka izleyin.

3. BENİ ADINLA ÇAĞIR: CALL ME BY YOUR NAME – 2017- (Metascore: 93 – IMDB Puanı: 7.9)

Bu listede ilk üçte olmayı hak eden filmlerin en başında gelen “Beni Adınla Çağır-Call me by your name” hem ABD hem de tüm dünyada büyük bir başarı elde etti. Andre Acıman’ın romanından uyarlanan film, hem iki erkeğin arasındaki yaş farkını işleyecek olması hem de içerdiği erotizm nedeniyle kolayca bayağılığa kaçabilecek bir konuyu olanca duyarlılıkla işleyerek sadece 2010’lu yılların değil tüm zamanların en dokunaklı aşk filmlerinin arasına adını altın harflerle yazdırdı.

2. CAROL – 2015- (Metascore: 95 – IMDB Puanı: 7.2)

Velvet Goldmine‘nın ardından 2000’li yıllarda imza attığı Cennetten Çok uzakta, Beni Orada Arama gibi yapımlarla tanıdığımız Todd Haynes’in yönetmenliğini üstlendiği yapım, Patricia Highsmith’in Tuzun Bedeli isimli romanından uyarlandı. Üst sınıftan ve işçi sınıfından iki kadının kural tanımayan aşkının anlatıldığı filmin başrollerini ise Rooney Mara ve Cate Blanchett paylaşıyor. Film, lezbiyen aşkı anlatan en güzel filmlerden biri.

  1. AY IŞIĞI -MOONLIGHT -2016- (Metascore: 99 – IMDB Puanı: 7.4)

2016 Oscarlarını kasıp kavuran, aslında kuir sinema olarak çığır açan şeyler söylememesine rağmen anlattığı hikayenin siyahi bir erkeği merkezine oturttuğu için sadece LGBTİ+ kesimin değil insani duyarlılığa sahip herkesin dikkatini çeken “Ay Işığı-Moonlight”, genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami’nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini anlatıyor. Chiron’un hayatının 3 ayrı dönemini anlatan film kahramanın annesi ile ilişkisine, okul hayatına, romantik ilişkisine, iş hayatına ve uyuşturucu satıcılığı yapan Juan ile olan ilişkisine değiniyor.