EMİR YARGIN: ÇOK UZUN ZAMANDIR KÖTÜYE HİZMET EDEN BİR SİSTEM VAR

GZone’un yayın tarihinin ilk erkek röportaj konuğu olan Emir Yargın, Türkiye’de elektronik müziğin en özgün isimlerinden biri. Emir Yargın, yeni video klibi “Büyük Kaçış Planı” ile yine kalbimizi çaldı.

Ocak 2017 sayımızda, Emir Yargın’ı GZone’a ikinci kez konuk ederek, hem “kaçış” hem de geleceğe dair planlarını dinlemek istedik.

Röportaj: Onur Özışık 

Fotoğraflar: Emel Bayram

İşte bu röportajdan bir bölüm:

Yeni videon Büyük Kaçış Planı, aslına bakarsan şehirden doğaya kaçışı  anlatıyor. Peki sence, İstanbul’da yaşayan bireyler olarak bizim buna gerçekten ihtiyacımız var mı? Ve neden?

Doğa tarafı dışında da, sistemin artık eksiye doğru çok uzun zamandır gittiği için artık çöktüğüne inanıyorum ben yani ve bunu ülkenin herhangi bir kesitinde bile inceleyince atıyorum bir şirket içerisindeki gidişat, toplu taşımadaki gidişat, yani herhangi bir şey en ufak bir kesiminden küçücük bir örnek alınca bile sistemin çoktan çürüdüğünü, koptuğunu anlayabiliyoruz. Bundan da elden gelen tek şey yani B planı olarak yapılabilecek tek şey, gerçekten doğaya dönmek kalıyor. Son çare artık çünkü bu. Mesela, annemle babam bunu yaptılar. Beş haneli bir köyde, taş bir evde yaşıyorlar mesela ve gerçekten hani şehirden kaçtık tamam ama Bodrum’a gitsek ne değişecek ki yani, çok da bir şey değişmeyecek. O yüzden felsefi bir kaçış olan, gerçekten bu sistemden kaçmak ve apayrı bir yeni düzen kurmak aslında gerçek kaçış gibi geliyor. O yüzden bu şarkıdaki kaçış derkenki kafa o. Hani İstanbul’dan Alanya’ya kaçalım, bir Ege kasabasına kaçalım değil yani. Gerçekten doğaya dönmek.

Peki sence şehirin artık sisteminin bunu kaldırmamasının bu hayat biçimini kaldırmamasının asıl sebebi ne?

Bence çok uzun zamandır kötüye hizmet eden sistem var. Yani kötü alkışlanıyor, iyi alkışlanmıyor. Ve bu kötü kendi kötüsünü çığ gibi yaratarak büyüyor. Çoktan bozulmuş ama artık iyice bokunun çıktığı noktadayız yani.

Büyük Kaçış Planı bir arkadaş işi aslına bakarsan. Arkadaşlar toplanması ve güç birliği. Baktığımız zaman da Türkiye’deki genel müzik kalitesinin, klip kalitesinin üstünde de bir iş, çok üstünde de bir iş. Kendi, aslına bakarsan koloni hayatını kurmuş gibi görüyor musun kendini?

Oturduğum eve taşınmamla özellikle öyle bir şey oldu. Klip yönetmeni üst komşum, makyaj alt komşum oldu. Styling karşı iki yan apartman, Ramazan Tunç; ondan sonra işte yine oyuncuların ikisi çok yakın arkadaşlarım, üçü de yakın arkadaşım, biri burada yaşamıyor sadece. Ve yönetmen asistanı da bir arkadaşımın kardeşi falan, hep eş dost işi oldu ve bu bu işe yansıyor. Bunu çektiğimiz maliyeti filan söylesem müzik piyasasından kimse inanmaz bana; inanmamalarının sebebi şu, herkesin tamamen her şeyiyle orada bulunması, gönüllü olarak ve mesela drone pilotları var, abi yapmayın makineniz kırılır girmeyelim etmeyelim diyorum, olmayıversin diyorum, çünkü otuz bin mi ne acayip bir ekipmanı var adamın, ben bu sorumluluk altına girmemek için, “kırılır mırılır2 dedikçe, adam diyor ki “yok çekeceğiz bunu”. Öyle bir hal.

Çok özverili idi herkes, o yüzden de işin her şeyine yansıyor

Bu röportajın tamamı ve dopdolu bir Ocak 2017 sayısı için 

 “OCAK 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…