EN MAHREM ANLARI KABUSA DÖNÜŞTÜREN HASTALIK: HEMOROİD

GZone sağlık yazarı Ata Yüce, Ocak 2018 sayımız için, en mahrem anlarımızı kabusa dönüştüren bir hastalıktan, Hemoroid’ten bahsetti. İşte bu yazı: 

Halk arasında “basur” adıyla da bilinen Hemoroid birçok kişide sıklıkla görülen, hayati tehlike oluşturmayan fakat kişinin hayat kalitesini oldukça olumsuz yönde etkileyen rektum ve anüsteki toplardamarların genişlemesiyle oluşan bir rahatsızlıktır.

Hemoroidin tedavisinde en etkili yöntem hayat tarzındaki değişikliklerdir. İlerlemiş olan hemoroidler ameliyat gerektirir ama hayat tarzında değişiklik yapılmadığı sürece hemoroidin tekrardan oluşması kaçınılmazdır. İlk ve en etkili tedavi yöntemi olarak kişi beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli kabız olmamaya gayret göstermelidir. Bunun için günde en az iki litre su içilmeli, lifli gıdalardan zengince beslenilmeli; işlenmiş şekerlerden, işlenmiş etten ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.

Kişi eğer sigara içiyorsa bırakmalı ve içkiden uzak durmalıdır. Buna ek olarak düzenli olarak hareket etmek bağırsak hareketlerini arttıracağı için kabızlığı önleyecektir.

Ayrıca düzenli olarak her gün yapılan sıcak su banyoları hemoroide iyi gelmektedir. Bunun için bir leğene dayanılabilecek en yüksek sıcaklıktaki su konulmalı ve içinde 1 saat boyunca oturulmalıdır.

Düzenli olarak yapılan sıcak su banyoları hemoroid tedavisinde oldukça başarılıdır.

Hemoroidin tedavisinde bir takım ameliyatsız işlemler de mevcuttur. Hemoroidin dondurulmasını sağlayan enjeksiyonlar, hemoroidin kelepçelenerek düşmesinin sağlanması bunlardan bazılarıdır.

Ocak 2018 sayımızın tüm içeriklerini görüntülemek için aşağıdaki görsele tıklayın.