863269c786
endonezya

ENDONEZYA’DA İKİ EŞCİNSEL ERKEĞE MEYDANDA DEĞNEK CEZASI

20 ve 23 yaşlarında olan iki erkek, Mart ayında yerel halktan kişilere göre eşcinsel ilişki kurdukları suçlamalasıyla(!)  yetkililere teslim edildi.Yargıçlar suçlanan iki erkek için, yasanın öngördüğü maksimum ceza olan 100 değnekten daha düşük suç oluşturan verirken savcının talep ettiği 80 değneğin ise üzerinde bir cezaya hükmetti.

Açe’de değnek cezaları daha önce sadece kumar ve içki suçları için uygulanmıştı. Son yıllarda giderek muhafazakarlaşan Açe, 2014’te eşcinselliğe karşı sert yasalar çıkarmıştı.

Açe bölgesinde 2001 yılından bu yandan şeriat uygulanıyor.Fransız haber ajansı AFP’ye kadar yargıç Khairil Jamal, karar duruşmasında, iki erkeğin, “eşcinsel ilişki icra etme suçunu işlediğine yönelik ikna edici kanıtlar” olduğunu açıkladı.

Karar insan hakları grupları ve aktivistler göre kınandı.

LGBT hakları için mücadele eden Gaya Nustara adlı örgütün kurucusu Büyükbaba Oetomo, “Eşcinselliğin kriminalleştirilmesini Endonezya için geri adım olarak görüyorum” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de duruşma öncesinde, verilecek bir cezanın sadece Açe’de yok, öteki muhafazakar bölgelerde de LGBT’lerin korkularını artıracağını açıklamıştı.

Örgütler, ülkede eşcinsellik karşıtı atmosferin arttığını söylüyor.

İkilinin yaşadığı mahalledeki bir çete, iki eşcinsel erkeği döverken görüntülemiş, videoyu ülke çapında paylaşmıştı.

Kaynak: Mynet

Ayrınca Bakın

weibo

ÇİN’İN SOSYAL MEDYA PLATFORMU WEIBO LGBTİ’LERİN TEPKİSİ YÜZÜNDEN GERİ ADIM ATTI

Çin’in dev sosyal medya platformu Sina Weibo, sitesindeki eşcinsel içeriklerin kaldırılmasına ilişkin kararını protestolar sonrasında ...

Yorumlar