ERYAMAN-ESAT DAVASI ERTELENDİ, GAZETECİLERE POLİS SALDIRDI

2006’da Ankara’da trans kadınlara saldıran çeteden dört kişinin yargılandığı, 10 yıldan uzun süredir Yargıtay ve mahkemeler arasında mekik dokuyan davada saldırganların aldığı cezayı Yargıtay’ın bozması üzerine yeniden davanın ikinci duruşması bugün (1 Haziran) Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.


 Duruşmayı LGBTİ+ aktivistleri ve Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da izledi. İzleyiciler pandemi nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. İzleyiciler duruşmayı salon dışından takip edebildi. Duruşmaya Eryaman-Esat mağdurlarından bir kişi katıldı. Mağdurların Avukatı Senem Doğanoğlu, 17 Mayıs Derneği’nden Av. Kardelen Yılmaz ve Kırmızı Şemsiye Derneği’nden Av. Evrim Demirtaş duruşmada yer aldı.


Sanıklardan Şammas Taşdemir, duruşmaya cezaevinden katıldı. Duruşmanın sonuna doğru sanıklardan Ayhan Günay da salona girdi. İfadesini tekrarladığını belirtti. Dava, eksiklerin belgelerin giderilmesi için bir kez daha ertelendi. Bir sonraki duruşma 24 Eylül saat 9.30’da görülecek.

Polis basın açıklamasını engelledi, aktivistlere ve basına saldırdı

Duruşmayı izleyen LGBTİ+ aktivistleri adliye önünde basın açıklaması yapmak istedi. Sivil giyimli polisler, basın açıklamasını engelledi. Bunun üzerine aktivistler adliyenin karşısına geçti. Pembe Hayat Derneği’nden Efruz Kaya basın açıklamasını okurken polis saldırdı. Aktivistler yürümeye ve yürürken basın açıklaması okumaya başladı. Dil, Tarih, Coğrafya binası önünde bu sefer çevik kuvvet durdurdu. Trans bayrağı taşıyan bir aktiviste saldırdı. Basının görüntü almasını engelledi.

Sivil giyimli bir polis, Kaos GL editörü Yıldız Tar’a da gazeteci olduğunu söylemesine ve uluslararası basın kartını göstermesine rağmen saldırarak görüntü almasını engelledi. Telefonuna el koydu. Aktivistlerin itirazı üzerine telefonunu geri alabildi. Ancak polis bu sefer de görüntü alırken tekrar saldırdı. 

Kaynak ve Fotoğraf: KAOS GL